Święta Agata, męczennica, zmarłą w bardzo młodym wieku. Jest między innymi patronką wszystkim zawodów związanych z ogniem.
Życiorys św. Agaty Sycylijskiej
Imię Agata pochodzi od greckiego „agathe” (dobra, szlachetna, wspaniała) lub „agathos” (dobrze urodzony, szlachetny). Święta Agata Sycylijska, zwana też św. Agatą z Katanii, urodziła się w 235 roku w bogatej i poważanej rzymskiej rodzinie. Kiedy nawróciła się na chrześcijaństwo, postanowiła żyć w dziewictwie. Po odrzuceniu zaręczyn namiestnika Kwincjana została oddana do domu publicznego, ale nawet tam udało jej się dochować wiary i czystości. Kiedy rozpoczęły się prześladowania chrześcijan, była torturowana i odcięto jej piersi; Kwincjan nakazał przerwać tortury po tym, jak w ich trakcie zatrzęsła się ziemia. Zginęła w wieku 16 lat rzucona na rozżarzone węgle 5 lutego 251 roku (tego też dnia jest wspominana). Jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego, a jej kult rozpoczął się już rok po śmierci – według legend podczas wybuchu Etny całun z jej grobu rzucono na płynącą w stronę miasta lawę, a ta ominęła domy lub zatrzymała się przed nimi.
Patronka: Sycylii, miasta Katanii, San Marino, Palermo, chorych na raka piersi, męczenników, ofiar tortur, ofiar gwałtów, ochrony przed pożarami, trzęsieniami ziemi, klęskami żywiołowymi, erupcji wulkanów, patronuje piekarzom, ludwisarzom, kominiarzom, odlewnikom, pielęgniarkom, artystom.
Ikonografia: Święta Agata najczęściej przedstawiana jest z kleszczami, którymi ją torturowano lub z odciętymi piersiami na misie. Jej inne atrybuty to dom w płomieniach, kość słoniowa (oznaczająca czystości, niewinności, siła moralna), chleb. Czasem na obrazach z nią pojawia się wulkan, a także św. Piotr i dziecko niosące światło (święty i dziecko mieli się ukazać w jej celi).
Modlitwy do św. Agaty
Ze względu na swój patronat nad kobietami chorymi na raka piersi św. Agata często jest wspominana w modlitwach (dawniej przede wszystkim łączono ją z prośbami o ochronę przed pożarami i klęskami żywiołowymi). Zresztą sama trwająca już choroba to tylko jeden z tematów modlitw – równie dobrze można się zwracać do św. Agaty w intencji innych chorych lub też prosząc, abyśmy nie zachorowali w przyszłości. Trzeba tu dodać, że w tej samej intencji można się także zwracać chociażby do św. Idziego czy św. Peregryna.
Modlitwa o wstawiennictwo św. Agaty
O święta Agato, która odrzuciłaś niechcianych zalotników i cierpiałaś bolesne tortury dla oddania się Boskiemu Oblubieńcowi. Broń nas przed gwałtem i innymi atakami, chciej uchronić nas przed rakiem piersi i innymi chorobami kobiet oraz wspieraj nas w pokonywaniu przeciwności. O święta Agato, dziewico i męczennico, módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej.
Amen.
Modlitwa św. Agaty
Panie Jezu Chryste, Ty przenikasz serce moje, Ty znasz moje życzenia, do Ciebie chcę należeć ze wszystkim, czym jestem i co posiadam. Bądź moim pasterzem, niech ja będę Twoją owieczką. Strzeż mnie w świętej walce o Twoją chwałę i wzmocnij słabość moją. Amen
Twoja modlitwa - intencje
bądź pierwszy!