Wspomnienie św. Błażeja w Kościele katolickim obchodzone jest 3 lutego. To właśnie wtedy wspomina się życie św. Błażeja, które wiąże się z wieloma legendami.
Tradycja mówi, że św. Błażej przyszedł na świat w Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja). Błażej, mimo iż studiował filozofię, został lekarzem. Jednak po pewnym czasie porzucił swój zawód i podjął życie na pustyni. Św. Błażej w ikonografii przedstawiany jest jako biskup, który błogosławi. Jest patronem: mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe. Św. Błażej jest również patronem chorwackiego miasta Dubrownik. Kult św. Błażeja był znany na całym Wschodzie i Zachodzie. Atrybutami tego świętego są: jeleń, pastorał, ptaki z pożywieniem w dziobie, dwie skrzyżowane świece, zgrzebło.
Tradycją tego wspomnienia jest święcenie skrzyżowanych świec, zwanych błażejkami. Błogosławi się nimi wiernych, aby uchronić ich od bólu gardła. Czasem też poświęcano chleb, wino, wodę i owoce. W liturgii godzin wierni mogą zapoznać się z fragmentem kazania św. Augustyna wygłoszonego z racji święceń biskupich. Wówczas mówi się o potrzebie cierpienia pasterza za swoje owce. Tekst ten został dostosowany do św. Błażeja, ponieważ on jako dobry pasterz cierpiał i oddał swoje życie w ofierze za owce.
Błogosławiąc świece kapłan mówi: "(...) Dając świadectwo wiary św. Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia choroby gardła, prosimy Cię, pobłogosław te świece, aby wszyscy wierzący przez wstawiennictwo św. Błażeja, zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego zła, i aby zawsze mogli Ci dziękować (...)".