Czy spowiedź przed Bogiem jest ważna? Jeżeli przez „spowiedź przez Bogiem” rozumiemy spowiedź bez udziału kapłana (spowiednika), to odpowiedzieć na to pytanie brzmi: zdecydowanie nie.
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi bowiem wprost:
W sakramencie pokuty, wierni wyznający uprawnionemu szafarzowi grzechy, wyrażający za nie żal i mający postanowienie poprawy, przez rozgrzeszenie udzielone przez tegoż szafarza otrzymują od Boga odpuszczenie grzechów po chrzcie popełnionych i jednocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu grzesząc zadali ranę. (KPK, kan. 959)
Obecność szafarza jest zatem niezbędna, aby grzechy zostały odpuszczone. A zgodnie z prawem obowiązującym w Kościele katolickim szafarzem sakramentu pokuty jest tylko i wyłącznie kapłan (kan. 965), który posiada upoważnienie do spowiadania wiernych (KPK, kan. 966).
W przypadku braku wspomnianego upoważnienia rozgrzeszenie nie jest ważne, chyba że penitent znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci – wówczas każdy kapłan może go wyspowiadać i odpuścić mu winy (KPK, kan. 976). Natomiast w żadnych okolicznościach nie ma do tego prawa osoba świecka.
Dlaczego władzą odpuszczania grzechów dysponują wyłącznie kapłani? Otóż są oni następcami Apostołów, a to właśnie Apostołowie otrzymali tę władzę od samego Chrystusa po Jego Zmartwychwstaniu:
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane» (J, 20,23).
Komentarze: