Twoje położenie: ustal lokalizację | wprowadź adres

Modlitwa do św. Gertrudy

Modlitwa do św. Gertrudy https://www.shutterstock.com/pl/

Modlitwa do św. Gertrudy jest piękna i przejmująca. Św. Gertruda wyprosiła u Jezusa modlitwę, dzięki której po każdym jej wypowiedzeniu możemy pomóc tysiącu cierpiących w Czyśćcu duszom.


Kim była św. Gertruda?


Św. Gertruda, zwana także Gertrudą Wielką lub Gertrudą z Helfty, była benedyktyńską mniszką żyjącą na przełomie XIII/XIV wieku. Uważana jest za jedną z największych mistyczek i za jedną z najważniejszych postaci kobiecych w historii Kościoła. Do klasztoru w Helfcie św. Gertruda trafiła w wieku 5 lat, prawdopodobnie jako sierota. Tam zyskała niebywałe jak na tamte czasy wykształcenie, w tym w teologii, łacinie, literaturze (także antycznej) i filozofii. Gdy miała 26 lat przeżyła swe pierwsze widzenia. Odtąd powtarzały się one regularnie, opisała je, podobnie jak usłyszane proroctwa, w „Objawieniach”.


Za swój życiowy cel św. Gertruda uznała pomoc duszom w czyśćcu cierpiącym, o to gorąco prosiła Jezusa, ten zaś podyktować miał jej tekst znanej modlitwy w tej intencji. Żyła skromnie, umartwiała się (jest autorką ksiąg o ćwiczeniach duchowych, sama słynęła z nagłych wybuchów gniewu, nad którymi całe życie starała się pracować), zmarła w wieku 46 lat po ciężkiej i długiej chorobie. Niestety, nie przetrwały jej relikwie, zostały zniszczone w połowie XIV wieku. W ikonografii błędnie przedstawiana jest w stroju opatki – nigdy nie piastowała takiej funkcji, artyści mylili ją z inną Gertrudą. Uważana jest za posłanniczkę Serca Jezusa. Patronuje Ameryce Południowej, w szczególności Peru.


Modlitwa do św. Gertrudy – kiedy się ją odmawia?


Modlitwę do św. Gertrudy odmawia się w intencji dusz czyśćcowych. Jezus miał obiecać jej, że każdorazowe wymówienie te modlitwy uwolni z Czyśćca aż 1000 dusz.


Modlitwy do św. Gertrudy - teksty


Modlitwy do św. Gertrudy mają za cel niesienie pomocy cierpiącym duszom. Można je wypowiadać wielokrotnie w ciągu dnia, obojętne jest, czy w samotności, czy też w grupie.


Codzienna modlitwa do św. Gertrudy - tekst


Boże miłosierny, z Tronu chwały Twojej wejrzyj na biedne dusze w czyśćcu cierpiące, wejrzyj na ich męczarnie, na łzy, które przed Tobą wylewają, usłysz ich błagania i jęki, zmiłuj się nad nimi, odpuść im grzechy. Za wszystkie przestępstwa, których się dopuściły, za niedbalstwa w służbie Twojej świętej popełnione, ofiaruję Ci najświętsze życie, wszystkie zasługi Jezusa Chrystusa, wszystkie pokuty, posty, czuwania, modlitwy, prace, boleści, Krew i Rany, Mękę i Śmierć niewinną, którą w najgorętszej miłości cierpiał za nas Najmilszy Twój Syn, proszę, abyś tym ubłagany raczył przyjąć te ukochane dusze do rajskiej szczęśliwości, aby Cię wielbiły na wieki. Amen.


-------------------------------------------------------------------


Można znaleźć także tekst modlitwy, którą codziennie odmawiała sama św. Gertruda:


Pozdrawiam Cię, o przenajświętsze Serce Jezusa, źródło żywe i ożywiające na żywot wieczny, skarbie nieprzebrany Bóstwa, ognisko gorejące Boskiej miłości! Tyś jest miejscem mego spoczynku i mego schronienia.


O Boski mój Zbawicielu! zapal oziębłe serce moje gorącą miłością, jaką goreje Serce Twe Boskie. Rozlej w sercu mojem obfite łaski, których Serce Twoje jest źródłem, i spraw, aby serce moje jak najściślej z Twojem zjednoczone było, aby wola Twoja moją się stała, aby odtąd taż przenajświętsza wola była prawidłem wszystkich spraw, myśli i uczuć moich.


Modlitwa do św. Gertrudy za dusze w czyśćcu cierpiące – tekst


Ojcze Przedwieczny,

ofiaruję Ci, Najdroższą Krew Boskiego Syna Twego,

Pana naszego, Jezusa Chrystusa

w połączeniu ze wszystkimi Mszami Świętymi

dzisiaj na całym świecie odprawianymi,

za dusze w Czyśćcu cierpiące, za umierających,

za grzeszników na świecie,

za grzeszników w Kościele powszechnym,

za grzeszników w mojej rodzinie,

a także w moim domu.

Amen.


Modlitewnik

Zobacz więcej

Polecane artykuły

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Ile trwa msza w Wielki Czwartek? Ile trwa msza w Wielki Czwartek?
W Wielki Czwartek odbywają się dwie msze, z tym że tylko jedna, wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej jest odprawiana w każdym z kościołów.Ile trwa msza w Wielki Czwartek?W Wielki Czwartek odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (zwana też Missa in Co...
Ile trwa msza w Wielki Piątek? Ile trwa msza w Wielki Piątek?
Wielki Piątek to wyjątkowy dzień – w kościołach nie ma mszy świętych, jest tylko liturgia. To jednak też czas odwiedzin Grobu Pańskiego, Gorzkich Żalów oraz procesji Drogi Krzyżowej.Ile trwa msza w Wielki Piątek?Wielki Piątek jest wyjątkowym dniem...
Ile trwa msza w Wielką Sobotę? Ile trwa msza w Wielką Sobotę?
Wielka Sobota jest dniem zadumy nad śmiercią Jezusa, w Wielką Sobotę nie ma mszy świętej, są jednak inne okazje do odwiedzenia kościołów.Ile trwa msza w Wielką Sobotę?Wielka Sobota jest dniem bez mszalnej celebracji – tego dnia nie ma mszy świętej...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Czym są grzechy wołające o pomstę do nieba? Co to jest grzech sodomski? Czym są grzechy wołające o pomstę do nieba? Co to jest grzech sodomski?
W teologii moralnej Kościoła cztery grzechy zostały uznane za wyjątkowo ciężkie, szkodliwe i niegodziwe: grzech umyślnego zabójstwa, grzech sodomski, uciskanie ubogich, wdów i sierot oraz zatrzymanie zapłaty sługom i najemnikom. Za Pismem Świętym ...
Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7-2 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!
Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.