Choć mijają wieki, zmieniają się ludzie, a i nasza religijność, 10 przykazań Bożych jest stałym fundamentem naszego postępowania moralnego.
Jak brzmią przykazania Boże?
Jam jest/ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
- Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
- Nie będziesz wzywał imienia Boga twego nadaremno.
- Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
- Czcij ojca swego i matkę swoją.
- Nie zabijaj.
- Nie cudzołóż.
- Nie kradnij.
- Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
- Nie pożądaj żony bliźniego swego.
- Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Geneza dekalogu
Dziesięć przykazań, zwane potocznie dekalogiem (a w tradycji żydowskiej 10 oświadczeniami) to zbiór podstawowych nakazów moralnych obejmujących początkowo wyznawców judaizmu, a potem także chrześcijan. Zgodnie z Księgą Wyjścia słowa przykazań zostały podyktowane Mojżeszowi na górze Synaj przez samego Boga (w tradycji żydowskiej) lub też przekazane mu na tablicach z wyrytymi słowami (tradycja biblijna). Stało się to podczas wędrówki ludu Izraela po ucieczce z Egiptu do ziemi Kanaan, stąd pierwszy wers o tym mówiący. Pierwsze tablice zniszczył Mojżesz w gniewie, widząc złotego cielca, którego zaczęto czcić pod jego nieobecność, dostał więc drugie i te przechowywane miały być w Arce Przymierza aż do zburzenia pierwszej Świątyni Jerozolimskiej. W Biblii znajdziemy tak naprawdę dwie wersje dekalogu, druga jest w Księdze Powtórzonego Prawa, różnią się one szczegółami. Kościół katolicki opiera się na wersji z Księgi Powtórzonego Prawa, zaś wyznawcy judaizmu, a także protestanci i prawosławni na tej z Księgi Wyjścia. Warto natomiast zaznaczyć, że w katechizmie (obowiązujący jest ten kardynała Gasparriego i katechizm dla dzieci) umieszczono skrócone ich wersje. Dla przykładu trzecie z przykazań w pełnej wersji w Księdze Wyjścia w przekładzie Jakuba Wujka brzmi: „Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego, jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go”. Tłumaczenie odnosi się rzecz jasna do tradycji żydowskiej, gdzie to sobota jest dniem wolnym.
Czym jest 10 przykazań dla chrześcijanina?
10 przykazań można nazwać drogowskazem prowadzącym człowieka przez życie do Boga. Pierwsze trzy przykazania odnoszą się do relacji z Bogiem, kolejne do stosunków międzyludzkich. To stały od tysięcy lat, mimo zmian zachodzących na świecie, fundament postępowania moralnego, które jest miłe Bogu.
Komentarze:
bądź pierwszy!