Spełnienie warunków dobrej spowiedzi przygotowuje do godnego uczestnictwa w sakramencie, a także pozwala stanąć czystym wobec Boga i naprawić wyrządzone zło.
Czym jest spowiedź święta?
Spowiedź święta to jeden z siedmiu sakramentów udzielanych wiernym w kościele katolickim (w kościołach protestanckich ma inną formę, zazwyczaj ma charakter powszechny, gdyż uważa się tam, że jedynie Bóg, a nie duchowny w jego imieniu, ma moc odpuszczania grzechów). Polega na wyznaniu, najczęściej w konfesjonale – choć nie jest to koniecznością i w razie niemożności odbycia takiej ważna jest spowiedź udzielana w dowolnym miejscu – grzechów duchownemu, który ma moc odpuścić je i nakazać pokutę. Zalecane jest przystąpienie do spowiedzi przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, tak, by móc przyjąć komunię świętą w najważniejszym dniu, w Niedzielę Wielkanocną. Przed przystąpieniem do spowiedzi świętej konieczne jest wypełnienie warunków dobrej spowiedzi.
Omówienie warunków dobrej spowiedzi
Pierwszy z warunków dobrej spowiedzi to rachunek sumienia – powinien być poprzedzony modlitwą, dobrze jest też zrobić go w oparciu o dekalog lub tak zwane katechezy moralne (np. pouczenia apostolskie). Żal za grzechy, drugi z warunków, uważany jest powszechnie za najważniejszy z wszystkich – tylko człowiek żałujący swych postępków może zwrócić się ponownie w stronę Boga. Z żalu za grzech – który może być doskonały lub niedoskonały – bezpośrednio wynika mocne postanowienie poprawy, czyli postanowienie, że uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by dany grzech więcej się już nie powtórzył. Czwartym z warunków jest szczera spowiedź, a więc wyznanie grzechów, ciężkich i powszednich, kapłanowi, wraz z wyjaśnieniem ich przyczyn, motywacji. Zatajenie grzechów automatycznie czyni spowiedź nieważną. Na koniec mamy zadośćuczynienie Bogu i bliźnim. To dopełnienie sakramentu pokuty i pojednania – jak prawidłowo nazywa się cały sakrament – będące naprawieniem szkód wyrządzonych innym; pokuta, którą nadaje kapłan jest tylko jedną z części zadośćuczynienia, bardziej symboliczną, ważniejsza jest realna naprawa tego, co grzechy wyrządziły bliźniemu/bliźnim.
5 warunków dobrej spowiedzi:
1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Wyznanie grzechów
5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu
Komentarze:
bądź pierwszy!