Maria z Nazaretu, matka Jezusa, jest jedną z najbardziej czczonych postaci nie tylko wśród większości odłamów chrześcijan. Poznaj jej dzieje i zobacz, czyją jest patronką.
Dzieje św. Marii z Nazaretu
Maria z Nazaretu – po hebrajsku Miriam, a po aramejsku Mariam – to żona Józefa z Nazaretu i matka Jezusa Chrystusa. Jej imię oznacza „piękna/wspaniała”, ale też „przynosząca radość/umiłowana przez Boga”. Jest jedną z najbardziej czczonych postaci wśród chrześcijan (pomijając protestantów), ale i muzułmanów, wśród których uchodzi za jeden z czterech wzorów kobiet godnych naśladowania.
Poczęcie syna zwiastował jej Archanioł Gabriel, a urodziła go, według badaczy Biblii, w wieku między 12 a 16 lat (nigdzie nie podano dokładnego wieku, ale to „tradycyjny” wiek zamążpójścia i urodzenia dziecka w tamtych czasach).
W Biblii nie znajdziemy zresztą wiele informacji na temat jej pochodzenia: nie określono z jakiego pokolenia pochodzi, a dla Żydów to rzecz niezwykle ważna, zasugerowano jedynie, że z pokolenia Judy lub, skoro była krewną Elżbiety, z pokolenia Lewiego. O jej rodzicach mówią tylko przekazy pozabiblijne – mieli to być Joachim i Anna, siostra Elżbiety. Wspomina się też, że od 3 roku życia pewien czas spędziła na przygotowywaniu się do służby Bogu i ślubowała czystość. Teolodzy, analizując teksty biblijne i pozabiblijne ustalili, że prawdopodobnie pochodziła z pobożnej, całkiem zamożnej rodziny, choć nie z elit, gdyż nie uległa romanizacji, która była powszechna w wyższych sferach. Sporo miejsca poświęcono jej w Ewangeliach opisujących czas przed narodzeniem i tuż po narodzeniu Jezusa, potem pojawia się już rzadziej – Kana Galilejska, pod krzyżem. W Dziejach Apostolskich wspominane są jej relacje z apostołami, w Wieczerniku oczekiwała na zstąpienie Ducha Świętego. Ostatnie lata Maria miała spędzić z Janem Ewangelistą w Efezie, gdzie zmarła po 30 r n.e., a jej dusza wraz z ciałem została wedle tradycji wzięta do Nieba (dogmat o wniebowzięciu ogłoszono dopiero w 1950 roku, nie uznają go kościoły protestanckie, zaś prawosławni wierzą, że Maria zasnęła, nie umarła, i tak została wzięta do Nieba).
Maria z Nazaretu ma wiele oficjalnych przydomków: to Matka Boża, Bogurodzica, Madonna, Dziewica, Najświętsza Maria Panna, Królowa Niebios, Orędowniczka czy Matka Kościoła. Jest jednym z głównych motywów ikonografii chrześcijańskiej – zresztą wiele tytułów jej nadawanych pochodzi właśnie od dzieł sztuki (Matka Boża Częstochowska czy Ostrobramska).
Istnieje również wiele poświęconych jej sanktuariów, zwłaszcza w miejscu jej licznych objawień.
Czyją patronką jest Maria z Nazaretu?
Wspomnienie: jest bardzo dużo świąt maryjnych, związanych zarówno z wydarzeniami z jej życia, jak i sferą agrarną (Matka Boska Zielna, Jagodna itp.).
Patronka: przede wszystkim matek i mądrości, ale i pięknej miłości; poza tym lotników, zakonnic, młodych kobiet, kobiet rodzących, a także wielu krajów i diecezji na całym świecie.
Ikonografia: podstawowe atrybuty Marii z Nazaretu to lilia (czystość), róża (mistyczny związek z Jezusem), palma (nagroda wieczna) i tron (królowa).
Twoja modlitwa - intencje
bądź pierwszy!