Święta Wiktoria z Sabiny jest przykładem prawdziwej siły duchowej i inspiracją dla tych, którzy jej poszukują.
Dzieje św. Wiktorii z Sabiny
Święta Wiktoria z Sabiny, nazywana także św. Wiktorią z Rzymu (urodziła się nieopodal Wiecznego Miasta), pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów, była Rzymianką. Żyła w III wieku lub też na przełomie III/IV wieku. Niewiele wiadomo o jej życiu, ponieważ dokumenty je opisujące zaginęły. Wiadomo, że rodzice byli chrześcijanami i w domu panowała religijna atmosfera. Według legendy Wiktoria nie zgodziła się na ożenek z poganinem Eugeniuszem (z którym była zaręczona i prawdopodobnie go kochała, problem w tym, że on nie chciał przejść na wiarę chrześcijańską), który najpierw ją uwięził, chcąc zmusić do małżeństwa, a następnie - gdy to okazało się nieskuteczne - oskarżył ją przed cesarzem, że jest chrześcijanką. Święta Wiktoria z Sabiny poniosła śmierć męczeńską, jednak nie wiadomo, w jaki sposób pozbawiono ją życia: mówi się, że albo została ścięta lub przebita mieczem, albo rozszarpana przez byka. Była przyjaciółką, a może nawet siostrą, św. Anatolii. Wiadomo, że już od VI wieku była czczona i popularna – jej wizerunek można zobaczyć na mozaikach w Rawennie, co oznacza że kult był ogólnokrajowy.
Wspomnienie: 10 lipca, wspólnie ze św. Anatolią.
Patronka: Łowicza i diecezji łowickiej, osób muszących dokonać trudnych wyborów moralnych, młodych dziewcząt i dzieci, a także cierpiących prześladowania religijne.
Ikonografia: atrybutami świętej Wiktorii z Sabiny są: palma męczeństwa, miecz w sercu, anioł, chorągiew, strzała, smok; czasem przedstawia się ją, gdy rozdaje pieniądze lub klejnoty ubogim.
W jakiej intencji zwracamy się do św. Wiktorii?
Św. Wiktoria uważana jest za symbol wiary, odwagi i poświęcenia, jest inspiracją dla wszystkich szukających prawdziwej i czystej siły duchowej. Potrafiła podejmować trudne i niepopularne decyzje, z czym łączyły się wielkie ofiary i wyrzeczenia. Do św. Wiktorii zwracamy się, gdy czekają nas trudne wyzwania, które łączą się z jakimiś wyrzeczeniami i trudnościami. Modlą się do niej narzeczeni, zwłaszcza ci, którzy chcą przyszłe życie prowadzić zgodnie z naukami Jezusa, ale i osoby wybierające celibat.
Modlitwa do św. Wiktorii
Boże, Ty co roku dajesz nam radość ze wspomnienia świętej Wiktorii, która zostawiła świetlany przykład czystości i męstwa, niech jej zasługi wyjednają nam łaskę wierności Chrystusowi. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Twoja modlitwa - intencje
bądź pierwszy!