Modlitwa w drodze to projekt przeznaczony dla osób zabieganych, ale chcących być z Bogiem, jak również tych, którzy, niezależnie czy są praktykujący, chcą oderwać się na chwilę od trudów życia i chwilę poświecić medytacji na tematy związane z wiarą.
Modlitwa w drodze – wstęp
Modlitwa w drodze, zwana też po prostu MWD, to projekt zakonu jezuitów, zainspirowany słowami założyciela zakonu, św. Ignacego Loyoli, który twierdził, że niezwykle ważne w życiu są ćwiczenia duchowe, one pozwalają obcować z Bogiem i dostrzegać go we wszystkim co nas otacza. Idea modlitwy w drodze narodziła się w 2006 roku, w Wielkiej Brytanii. Oparta jest mocno na metodzie kontemplacji – całość trwa średnio około 10 minut (choć czas jest różny, są audycje kilkuminutowe, ale i trwające około 20 minut), obejmuje propozycję modlitwy na dany dzień (na każdy innej), do tego fragment Ewangelii i rzeczowy, nie rozwlekły komentarz do niego, wreszcie prośba o refleksje na dany temat. Całość wieńczy starannie dobrana muzyka.
Modlitwę w drodze przewidziano jako projekt skierowany do ludzi żyjących „w pełnym gazie”, raczej młodych, goniących za sukcesem, w wyniku czego nie mają czasu na wyciszenie się, szukanie własnych słów modlitwy – to rodzaj ćwiczeń duchowych dla żyjących intensywnie, ale nie tracących z oczu spraw boskich. Stąd też nazywana jest modlitwą w podróży – można jej wysłuchać na smartfonie, jadąc gdzieś, włączając radio w samochodzie. Polska wersja modlitwy w drodze jest trzecią w kolejności, po oryginalnej angielskiej i portugalskiej. Rozpoczęła się w 2010 roku, a już rok później emitowano ją w około 20 stacjach katolickich podczas Wielkiego Postu. Głosu użyczały wówczas wielkie postacie świata artystycznego, z Małgorzatą Kożuchowską czy Krzysztofem Globiszem na czele. Od 2019 roku działa również ukraińska wersja (iMolytva). Ciekawym pomysłem związanym z taką modlitwą są grafiki na stronach mediów społecznościowych, które mają przykuwać uwagę i zachęcać do posłuchania, część z nich przypomina memy i ma też zamiar zwracać uwagę pewną delikatną prowokacją.
Modlitwa w drodze – YouTube
Warto wiedzieć, że modlitwa w drodze jest dostępna na kanale YouTube. Można tam słuchać codziennych rozważań. Serdecznie zachęcamy do odsłuchu i do zaangażowania się w ten projekt.
Modlitwa w drodze – aplikacja, tekst
Aplikacja do modlitwy w drodze na smartfony została zauważona szerzej w 2014 roku, kiedy przyznano jej nagrodę Mobile Trends Award w kategorii komunikacji i społeczności. 100 tysięcy pobrań zostało przekroczonych dwa lata później (średnio codziennie modlitwy w drodze słucha 20-30 tysięcy osób), a od 2019 roku jest ona dostępna też na Spotify. Oprócz tego modlitwę w drodze znajdziemy na Google Podcast, Apple Podcast, stronie modlitwawdrodze.pl, a najnowsze wiadomości na FB i Instagramie.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Przykładowy tekst modlitwy w drodze z czwartku, 28 marca 2024, Okres Triduum Paschalnego, J 13,1–15, Wielki Czwartek
Rozpoczynamy dzisiaj naszą obecność w najważniejszej i najdłuższej Liturgii całego roku. Uczestniczymy w wydarzeniach, które doprowadziły do zwycięstwa miłości nad śmiercią. Pozostań z tą świadomością przez chwilę.
Jezus, stając u progu Wieczernika, szokuje Apostołów swoją radykalną miłością. W ich oczach sam się upokarza i poniża, wbrew swojej pozycji i władzy. Jak dzisiaj reagujesz na obraz, w którym Jezus staje na progu – twojej pracy, twojego domu – i bez słowa klęka przed tobą, by dotknąć i obmyć najbardziej brudne miejsce w tobie? Co czujesz, uczestnicząc w tej scenie? Boskość Chrystusa objawia się w tym, że nie musi nikomu udowadniać swojej wartości. Dzięki relacji miłości między Nim a Ojcem i Duchem Świętym wie, kim jest i w jaki sposób chce spełnić swoje pragnienie kochania każdego człowieka. Zatrzymaj się na chwilę i pozwól, by boska tożsamość Chrystusa oddziaływała teraz na ciebie. Szymon Piotr, odmawiając obmycia nóg, próbuje obronić w sobie obraz Nauczyciela, który jest władającym, nie sługą. Jednakże apostołowie zostają zaproszeni do wzajemnej troski i opieki nad sobą nawzajem, bez wykluczenia kogokolwiek – nawet, a może zwłaszcza, Judasza. Słuchając raz jeszcze Ewangelii, rozpoznaj w sobie uczucia, które pojawiają się w tobie podczas tej sceny. Porozmawiaj z Jezusem jak z kimś zaufanym i bliskim o tym, co wydarzyło się w tobie podczas tej modlitwy. Chwała Ojcu... (całości towarzyszy utwór zespołu Elm Lake „Cotton Dreams”)
Komentarze:
bądź pierwszy!