Święty Filip to jeden z dwunastu apostołów Jezusa i uczeń Jana Chrzciciela. Warto wiedzieć, że jako apostoł, Filip miał moc przekazywania darów Ducha.
Co wiemy o św. Filipie Apostole?
Święty Filip Apostoł pochodził z Betsaidy, urodził się około 3 r. n.e., zaś zmarł w roku 80 lub 81, więc jak na tamte czasy dożył późnej starości. Jego imię (Philippos) ma greckie pochodzenie i oznacza „miłośnika koni”, pochodził więc z regionu lub rodziny otwartej kulturowo. Prawdopodobnie był żonaty, miał kilka córek. Został piątym apostołem powołanym przez Chrystusa. Wspomina go przede wszystkim św. Jan w swej Ewangelii, wiadomo na przykład, że to on przyprowadził do Jezusa Bartłomieja, był nad Jeziorem Galilejskim, brał udział w Ostatniej Wieczerzy. Uważa się, że jako pierwszy przyprowadził do Zbawiciela pogan. Głosił Słowo Boże w Azji Mniejszej i na terenach Grecji oraz Scytii, został zresztą za to stracony (są rozbieżne informacje mówiące o ukamieniowaniu, ukrzyżowaniu, powieszeniu na słupie). Powstało wiele dzieł hagiograficznych na jego temat, stąd też dość szybko po śmierci rozpoczął się jego kult. Co ciekawy w czasach wczesnego chrześcijaństwa przedstawiany był jako młody mężczyzna ubrany w szaty noszone przez apostołów, potem jednak zaczął dominować jego wizerunek jako brodatego starca z krzyżem lub belką od krzyża (w kształcie litery T), a także kamieniami, symbolem męczeństwa; inne jego atrybuty to chleb, ryba, wąż lub smok, pastorał lub zwój pism. Obecnie jest świętym kościoła katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego, anglikańskiego, koptyjskiego i ormiańskiego (nie należy go mylić z innym św. Filipem, ewangelistą). W kościele katolickim wspominany jest 3 maja, w Polsce jednak częściej trzy dni później, jest to święto liturgiczne. Święty Filip Apostoł jest patronem kilku miast i krain, głównie we Francji i krajach Beneluxu, a także cechów piekarzy, kapeluszników, kramarzy, garbarzy i cukierników.
Modlitwy do św. Filipa Apostoła
Poza dniem wspominania liturgicznego Filipa Apostoła święty ten stosunkowo rzadko pojawia się w modlitwach. Znana była jego prostoduszność, wierność Jezusowi (wędrował z nim przez trzy lata), a także odwaga w głoszeniu Słowa Bożego, był bardzo skuteczny w nawracaniu na naukę Jezusa, stąd też intencje z nim związane zazwyczaj dotyczą umacniania wiary, samego Kościoła. Często w modlitwach obok niego pojawia się też św. Jakub, gdyż 6 maja wspólnie są wspominani w kościołach. Przykładem modlitwy do św. Filipa Apostoła może być ta za Kościół święty:
Modlitwa za Kościół do św. Filipa Apostoła
Święty Filipie Apostole, szczerze pragnący prawdy, Ty byłeś uczniem św. Jana Chrzciciela i przez chrzest pokuty i nawrócenie przygotowałeś swe serce na przyjęcie Mesjasza. Bez zwłoki poszedłeś za wezwaniem: "Pójdź za Mną!", które Pan skierował do ciebie nad brzegiem Jeziora Galilejskiego. Wiernie słuchałeś słowa Bożego, pragnąc, by Chrystus objawił ci Ojca, który jest w niebie.
Wspieraj swą modlitwą Kościół głoszący Chrystusa wszystkim ludom i narodom. Wypraszaj mu łaskę słowa, przemieniającego i odradzającego ludzkie sumienia. Uproś mu swoją apostolską gorliwość, aby Ewangelia dotarła do wszystkich, a zwłaszcza tych którzy jeszcze nie poznali Chrystusa. Jemu cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Patron Święty Filip Apostoł - informacje
Wspomnienie: 6 maja
Patron: kapeluszników, piekarzy, cukierników
Ikonografia: atrybutami świętego Filipa są: krzyż łaciński w kształcie litery T, chleb, ryba, wąż, smok oraz kamień
Twoja modlitwa - intencje
bądź pierwszy!