Za młodu hulaka i zapalony myśliwy, potem gorliwy misjonarz – święty Hubert jest z pewnością jedną z barwniejszych postaci w panteonie świętych.
Życie św. Huberta
Święty Hubert żył w latach 655-727. Był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Uwielbiał polować, za młodu najwięcej czasu spędzał właśnie w lasach, jako nastolatek uratował nawet swego ojca, także zapalonego łowcę, przed niedźwiedziem. Zachowały się świadectwa, że prowadził wówczas burzliwe i hulaszcze życie. Według legendy podczas jednego z polowań, gdy nie uszanował Wielkiego Piątku, napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Wtedy usłyszał głos Stwórcy, który ostrzegł go przed niepohamowaną pasją zabijania: „Hubercie, jeśli nie zwrócisz się do Pana i nie będziesz wieść świętego życia, już wkrótce stoczysz się aż do piekła”. A następnie nakazał mu udać się do biskupa Lamberta. Ostatecznie święty Hubert został u niego na służbie bożej, zrzekając się wszystkich przywilejów (między innymi praw do księstwa Akwitanii) na rzecz młodszego brata. Rozpoczął studia teologiczne i działalność misjonarską, uważany jest powszechnie za apostoła Ardenów. Po śmierci swego protektora został biskupem Liège w Belgii. Zmarł w swojej rezydencji w Teruneren. Świętym został już po kilku latach, oficjalnie za zasługi w krzewieniu chrześcijaństwa. Jego ciało jeszcze niemal 100 lat po śmierci nie rozkładało się i podobno wydzielało przyjemną woń. Kilka wieków po nim inny święty, Eustachy, także związany był z myślistwem – z czasem oba ich żywoty zlały się w jedno, wiele faktów z biografii Eustachego „wchłonął” święty Hubert. W Polsce czczony był od XV wieku, początkowo głównie wśród rycerstwa i na dworach szlacheckich.
Wspomnienie: 3 listopada (święto nazywane jest Hubertusem).
Patron: sportowców, myśliwych, jeźdźców, strzelców, kuśnierzy, leśników, a także matematyków; w tradycji ludowej ma pod swą pieczą epileptyków, a także lunatyków i pokąsanych przez wściekłe zwierzęta (to właśnie dotknięci wścieklizną pielgrzymowali do niego szczególnie licznie).
Ikonografia: atrybutem świętego Huberta jest jeleń (dość często albinos) z jarzącym się krzyżem między tykami wieńca; to przy okazji symbol wielu kół łowieckich, między innymi Polskiego Związku Łowieckiego.
Modlitwy do św. Huberta
Modlitwy do tego świętego kierują przede wszystkim myśliwi i leśnicy, jedna z nich figuruje nawet na oficjalnej stronie Lasów Państwowych:
Święty Hubercie, Patronie myśliwych i leśników, polecam się w szczególny sposób Twojej opiece i proszę, abyś swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierał mnie we wszystkich potrzebach. Wyjednaj mi łaskę naśladowania Twoich cnót. Kieruj moim umysłem, prowadź moje oczy i ręce, abym wypełniał swoje zadania zgodnie z prawem Stwórcy. Strzeż mnie od złych przygód i doprowadź do zbawienia wiecznego. Amen
Kolejna związana jest ze związkiem jeździeckim:
Święty Hubercie, Patronie jeźdźców, polecamy się w szczególny sposób Twojej opiece i prosimy, abyś swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierał nas we wszystkich potrzebach. Wyjednaj nam łaskę naśladowania Twoich cnót.
Twoja modlitwa - intencje
bądź pierwszy!