Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Poniedziałek wielkanocny

Dzień ustawowo wolny od pracy
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela)
Kwiecień 2025
pn wt śr cz pt so n

31

1

2

Rocznica śmierci Jana Pawła II

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

św. Wojciech

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

NMP Królowej Polski

4

Święty Florian

Poniedziałek Wielkanocny stanowi dzień przedłużenia radości ze święta zmartwychwstania Chrystusa. W Kościele Katolickim Poniedziałek Wielkanocny nie jest ściśle związany z obchodami Triduum Paschalneg, dlatego dzień ten nie jest świętem nakazanym, więc nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej. Bardzo często zdarza się, że wierni wybierają ten dzień jako termin chrztu dla dzieci. Podczas tego święta odbywa się świecenie różnych rzeczy np. samochodów i pół uprawnych.


Poniedziałek Wielkanocny znany jest jako śmigus-dyngus, dzień pełen radości oraz spotkań towarzyskich. Zwyczaj polegał na tym, iż panna, która nie była w śmigus-dyngus oblana wodą mogła nie znaleźć męża, gdyż nie miała zainteresowania ze strony kawalerów. Tradycja głosiła również, że w ten czas gospodarze rankiem wychodzili w pola, które kropili wodą święconą. Następnie wykonywali znak krzyża i oblewali je święconą wodą. Do gruntu wbijano krzyżyki, które pochodziły z palm poświęconych w czasie Niedzieli Palmowej. Ludzie wierzyli, że zapewni to urodzaj oraz ochronę plonów. Typowym zwyczajem, który miał miejsce w Małopolsce była także Siuda Baba.