Uroczystość Najświętszej Mari Panny Królowej Polski to jedno z ważniejszych świąt dla kościoła katolickiego w Polsce. Obchodzone jest 3 maja, co ma ścisły związek z historią Polski.
Święto ma odniesienie do kilku ważnych wydarzeń: obrony Jasnej Góry przed Szwedami, ślubów króla Jana Kazimierza i zawierzenia przy tym Marii Pannie narodu polskiego oraz do ustanowienia Konstytucji 3 maja. We wszystkich tych wydarzeniach naród polski zwracał się do Maryi o pomoc i opiekę, i zawsze ją otrzymywał.
Kult Najświętszej Maryi Panny sięga XVII wieku, kiedy to Matka Boża objawiła się włoskiemu misjonarzowi, informując go, że jest ona "Królową Polski", która umiłowała ten naród szczególnie. Kolejne dwa objawienia dały jasny sygnał do działania dla włodarzy państwa, by ustanowić Maryję Królową narodu polskiego. Po raz pierwszy oficjalnie zrobił to Jan Kazimierz w 1656 roku, kiedy to powtórzył 3 razy wezwanie; "Królowo Korony Polskiej módl się za nami". Kolejno w 1717 roku jasnogórski obraz Maryi (tzw. Czarnej Madonny) został ukoronowany i uznano ją za Królową Polski. Zaś prośba biskupów polskich do papieża, by ten fakt został oficjalnie uznany ostatecznie przypieczętowała to święto. Od tej pory 3 maja w Polsce to święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po 1939 roku władze Niemiec zakazały obchodzenia tego święta w Polsce, władze Polski Ludowej również nie uznawały tego święta.
W tym dniu, 3 maja, w Polsce Msze święte są odprawiana według porządku niedzielnego, choć to, mimo swej wagi i rangi, święto nieobowiązkowe. Należy podkreślić, że dzień ten jest ustawowo wolny od pracy w związku ze Świętem Konstytucji 3 Maja.