Święty Stanisław, biskup i męczennik urodził się w Szczepanowie około 1030 r. Podawane imiona rodziców to Wielisław i Małgorzata lub Bogna, jednak nie są one pewne. Święty miał pochodzić z rodu Turzynów, którzy mieszkają we wsi Raba i Szczepanów koło Bochni w ziemi krakowskiej.
Święty jest głównym patronem Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Wojciecha, biskupa i męczennika). Jan Paweł II nazwał go również “patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. Święty Stanisław działał cuda i uzdrowienia. Kult krakowskiego biskupa rozszerzał się nie tylko ze względu na liczne łaski. Ceniono go również za jego postawę wobec zła, którego był świadkiem.
Św. Stanisława, biskupa i męczennika, wspomina się 11 kwietnia. Natomiast w Polsce, a zwłaszcza w Krakowie, święto obchodzi się 8 maja. Wówczas z Katedry na Wawelu sprzed grobu świętego, odbywa się wielka procesja do kościoła na Skałce. Celem procesji jest dojście do punktu jego męczeństwa. Tam miejsce ma uroczysta Msza święta, gromadząca biskupów, kapłanów i licznych przedstawicieli całego społeczeństwa.