Środa Popielcowa jest ważnym dniem dla Kościoła katolickiego, ponieważ właśnie wtedy zaczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Wówczas kończy się okres karnawałowej zabawy i dla wiernych rozpoczyna się czas wezwania do pokuty oraz wewnętrznego nawrócenia.
Kiedy jest Środa Popielcowa?
Środa Popielcowa wypada w przedziale między 4 lutego a 10 marca. Wierni nie muszą w tym dniu uczestniczyć we mszy świętej. Jednak każdego roku podtrzymywana jest tradycja związana z popiołem, która niewiele zmieniła się mimo upływu czasu. Taki obrzęd ma przypomnieć, że życie ziemskie mija, lecz silna wiara pomaga osiągnąć życie wieczne. Czynność ta ma na celu również powstrzymanie ludzi od niektórych potraw i rozpoczęcie okresu pokuty. Tak właśnie zaczyna się przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy. W Środę Popielcową podczas liturgii głowy wiernych obsypywane są popiołem, który pochodzi z palm. Zostały one zatrzymane z poprzedniego roku i były poświęcone w Niedzielę Palmową. Tradycja posypywania popiołem sięga VIII wieku, ponieważ popiół to symbol nawrócenia się do Boga.
Środa Popielcowa a post
W Środę Popielcową zabronione jest spożywanie pokarmów mięsnych, gdyż obowiązuje post ścisły. W tym okresie wiele osób rozpoczyna swoje postanowienia wielkopostne. Bardzo często zdarza się, że dorośli rezygnują z rzeczy, które sprawiają im przyjemność, natomiast dzieci wstrzymują się od ukochanych słodyczy czy gier komputerowych. Przesłaniem Środy Popielcowej jest duchowe przygotowanie się na świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa.