Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w tradycji ludowej nazywana jest Bożym Ciałem. Katolicy obchodzą to święto ku czci Najświętszego Sakramentu.
Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?
W tym dniu wierni zobowiązani są do uczestniczenia we mszy świętej. Święto Bożego Ciała jest świętem ruchomym i zostało ustanowione dniem wolnym od pracy. Jest to jedno z dziesięciu świąt nakazanych, oznacza to, że w tym dniu katolicy powinni powstrzymywać się od prac, które nie są niezbędne. Święto Bożego Ciała obchodzi się 60 dni po Wielkanocy. W roku 1320 pierwszy raz w Polsce obchodzono ten uroczysty dzień. Obchody wprowadził jako pierwszy biskup Nankier w diecezji krakowskiej. Święto Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej uznano za powszechnie obowiązujące w całym kraju w 1420 roku.
Boże Ciało - obchody
Tradycyjne uroczystości związane z tym świętem obejmują mszę świętą, a następnie procesję. Odbywa się ona do specjalnie zbudowanych czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywany jest fragment Ewangelii, który opowiada o Eucharystii. Uroczyste procesje przechodzą przez ulice miast i wsi - dzieci posypują drogę kwiatami, wierni niosą święte obrazy, śpiewają pieśni. Wszystko ku czci Najświętszego Sakramentu.