W Wielką Sobotę przez cały dzień wierni przychodzą do kościołów na święcenie pokarmów i adorację Chrystusa złożonego do grobu. Do wieczora nie odbywają się Msze święte, za to popularny jest właśnie zwyczaj odwiedzania Grobu Pańskiego.
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego, stanowi czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten był dniem ciszy i postu z powodu żałoby apostołów. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę zaczyna się liturgia Wigilii Paschalnej, która wprowadza w Niedzielę Zmartwychwstania. Nie ma przepisów, które nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę jednak z uwagi na tradycję jest on zalecany.
Liturgia Wielkiej Nocy obejmuje poświęcenie ognia i przygotowanie paschału. Dodatkowo w ten wyjątkowy dzień odbywa się również Liturgia Słowa oraz Liturgia chrzcielna, czyli święcenie wody chrzcielnej poprzedzone Litanią do Wszystkich Świętych. W ten czas odbywa się również odnowienie przymierza chrztu wraz z Liturgią eucharystyczną.
Procesja rezurekcyjna odbywa się bezpośrednio po wieczornej liturgii, wtedy to obchodzi się dookoła świątynię z figurką Zmartwychwstałego. Na koniec uroczystości Wielkiej Soboty słychać uroczyste „Alleluja”, a bicie dzwonów zwiastuje zmartwychwstanie Chrystusa.