Czy przepisy liturgiczne zezwalają na celebrację Mszy Św. poza budynkiem kościoła? Gdzie jeszcze można ją odprawiać? Jakie są kryteria wyboru miejsca do sprawowania Eucharystii?
Odpowiedzi na nurtujące nas pytania znajdziemy w Kodeksie Prawa Kanonicznego, w którym mowa o tym, że: (…) Eucharystię należy sprawować w miejscu świętym, chyba że w poszczególnym wypadku czego innego domaga się konieczność; w takim wypadku Eucharystia winna być sprawowana w odpowiednim miejscu. (Kan. 932 § 1)
W doktrynie katolickiej za miejsca święte uchodzą wszystkie te, które zostały przeznaczone do kultu Bożego albo grzebania zmarłych wyznawców. Czyli nie tylko kościoły, ale również kaplice, sanktuaria i cmentarze. Msze Św. można w tych przestrzeniach odprawiać bez żadnego problemu, gdyż są one do tego odpowiednio przystosowane.
Co zrobić, kiedy w pobliżu nie ma miejsca świętego, a zachodzi konieczność sprawowania Eucharystii? W takich nadzwyczajnych sytuacjach kapłan może odprawić Mszę Świętą w świątyni innej wspólnoty chrześcijańskiej, nawet jeśli Kościół rzymskokatolicki nie ma z nią pełnej jedności:
Dla słusznej przyczyny i za wyraźną zgodą ordynariusza miejsca wolno kapłanowi sprawować Eucharystię w świątyni jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej jedności z Kościołem katolickim, z wykluczeniem zgorszenia. (Kan. 933)
Czy można zatem odprawiać Mszę Św. w świątyniach wspólnot niechrześcijańskich? Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kategorycznie zabroniła tego typu praktyk w instrukcji „Redemptionis Sacramentum” z 2004 r.:
Kapłanowi nigdy nie wolno sprawować Eucharystii w świątyni lub miejscu świętym jakiejkolwiek religii niechrześcijańskiej. (RS 109)
W tym samym dokumencie czytamy, że miejscami niewskazanymi do sprawowania Eucharystii są także pomieszczenia przeznaczone do spożywania posiłków bądź do przechowywania żywności. Obrzędu Mszy Świętej w żadnym wypadku nie można bowiem łączyć z jedzeniem (RS 77).
Komentarze:
bądź pierwszy!