Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza Święta - j. łaciński: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz

Hinduizm a chrześcijaństwo – podobieństwa i różnice

Hinduizm a chrześcijaństwo – podobieństwa i różnice Shutterstock

Czym się różni hinduizm od chrześcijaństwa? Przede wszystkim jest to religia politeistyczna. Inaczej postrzega się życie po śmierci, istnieje także nieznany w chrześcijaństwie podział kastowy, do którego przynależność jest dziedziczona.


Hinduizm – podstawy wiary


Mimo wielu różnic w podejściu wyznawców do spraw wiary – i różnych bogów będących w centrum kultu u różnych grup ludzi, w zasadzie każdy wybiera sobie tego, który mu odpowiada – kilka elementów jest w hinduizmie stałych.


To wiara w reinkarnację, a więc w ponowne narodziny w innym ciele. O tym, w jakim ciele (człowieka, zwierzęcia, rośliny) się odrodzimy, decyduje karman, a więc nasze uczynki, ale i intencje, gdyż myślenie o czymś złym też jest złem. Samsara, cykl reinkarnacji, może trwać przez tysiące wcieleń, na końcu jest wyzwolenie, a więc moksza, zjednoczenie się z Brahmanem (absolutem). Osiągnąć ją szybciej można przez ascezę, a także poszanowanie zasad systemu kastowego.


To właśnie kasty są tym, co budzi ogromne kontrowersje – od narodzin jest się przypisanym do jednej z kast, braminów (duchownych), kszatrijów (szlachty, wojowników), wajsjów (kupców), siudrów (służących) lub można być poza kastą, czyli dalitem, niedotykalnym, skazanym na wykonywanie najgorszych prac (dalita nie można dotknąć, gdy jest się z innej kasty, gdyż zostanie się zbrukanym). Ten podział, mimo starań rządu, wciąż ma się świetnie. Wierzący wypełniają pudżę, a więc religijne rytuały związane ściśle z ich kastą i pozycją społeczną.


Hinduizm w mocnym stopniu opiera się też na kanonach spisanych w wielu dziełach. Do najważniejszych należą Wedy (i te można traktować jako coś w rodzaju objawionego tekstu), upaniszady, brahman, aranyak, eposy „Mahabharata” i „Ramajana” (do tego wiele komentarzy powstałych na przestrzeni epok). Zawiłości religii wyznawcom wyjaśniają sadhu, czyli święci mężowie, mędrcy, bramini, będący odpowiednikiem naszych księży/mnichów, a także guru, nauczyciele skupiający wokół siebie uczniów.


Symbolami hinduizmu są znak OM (święta głoska) oraz swastyka hinduistyczna, symbol szczęścia.


Hinduizm a chrześcijaństwo – różnice


Najważniejszą różnicą hinduizmu a chrześcijaństwa jest politeistyczny charakter tej pierwszej religii. W chrześcijaństwie mamy jednego Boga w trzech osobach, Bóg ten stworzył świat, zaś w hinduizmie bogowie są aspektami boskiej rzeczywistości, tylko w bogu jest wszystko, co znamy, a to, co nas otacza, jest ułudą, czyli mają/mayą. Znajdziemy tam dewy i dewi, bóstwa męskie i żeńskie (w chrześcijaństwie brak aspektu żeńskiego w sferze boskiej). Bogowie co jakiś czas zstępują na ziemię pod postacią awatarów, by chronić ludzkość, zapobiec jakiejś katastrofie itp.


W chrześcijaństwie Bóg istniał od zawsze, hinduiści zaś twierdzą, że Brahma, stworzyciel, narodził się z kwiatu lotosu (ale istniała już rzeczywistość, Brahman).


Różnica między hinduizmem i chrześcijaństwem tkwi też w wizji życia po śmierci, z jego reinkarnacją, karmanem, mokszą, brakiem Zbawiciela, Sądu Ostatecznego.


W chrześcijaństwie wszyscy są równi w oczach Boga, w hinduizmie istnieje podział na kasty, każda grupa ma określone obowiązki, prawa społeczne i religijne, których nie można łamać.


Chrześcijaństwo jest wiarą ekskluzywną, czyli uznającą, że tylko przez wiarę w Jezusa zdobędzie się zbawienie, hinduizm zaś uważa, że każda wiara jest dobra, jeśli prowadzi do bogów i ustalonych przez nich wartości (stąd niektórzy guru i ich uczniowie czczą też chociażby Jezusa uznając go za jeszcze jednego z bogów).


Często przytaczana różnica między hinduizmem a chrześcijaństwem to też podejście do „świętych krów”: w hinduizmie krowa, jako zwierzę „podtrzymujące życie” (mleko jako składnik diety), jest boskim zwierzęciem i wyznawcy tej religii nie spożywają wołowiny (nie jest natomiast prawdą, że wszyscy są wegetarianami – to już zależy od tradycji lokalnej, zwyczajów danej rodziny, własnych wyborów).


Hinduizm a chrześcijaństwo – podobieństwa


Hinduizm i chrześcijaństwo podobieństw mają mało, w zasadzie ograniczają się one do podobnej etyki moralnej – poszanowania cudzego życia (u hinduistów ma to znaczenie bardziej rozległe, wiąże się z wszystkimi bytami żyjącymi, nie wiadomo wszak, kim zwierzę czy drzewo byli we wcześniejszym wcieleniu i nie wiadomo, kim sami po śmierci zostaniemy), ogólnej wartości życia, podobnych kodeksów etycznych. Można, choć to naciągane, upatrywać w trimurti odpowiednika naszej Trójcy Świętej. Podobnie też wielbi się bogów: popularne są pieśni, hymny, procesje, składanie ofiar, ołtarzyki (choć w hinduizmie popularniejsze i bardziej czczone niż w chrześcijaństwie, nawet w prawosławiu, gdzie „jasne kąty” są na porządku dziennym).


Hinduizm - kilka faktów dla zainteresowanych tematem


Religia milionów bogów


Ilu jest bogów w hinduizmie? To pytanie zadają sobie nawet badacze kultury i religii. Tak naprawdę w każdej wiosce może być jakiś inny, lokalny, nieznany poza nią bóg. Maksymalne liczby, które tu padają to... oszałamiające 330 milionów, co jednak nie znajduje potwierdzenia w badaniach. Tak naprawdę popularnych w skali krajowej jest około 300-400 z nich, zaś 33 uznaje się za tak zwanych bogów klasycznych, czyli wedyjskich. Do najczęściej czczonych zalicza się: Brahmę, Wisznu, Sziwę, Durgę, Parwati, Kali, Lakszmi, Ganeśę, Saraswati, Hanuman, Ganga, Garuda.


Religia bez założyciela


Hinduizm to jedna z najstarszych religii świata, licząca przynajmniej 5 tysięcy lat, jednocześnie jedyna z wielkich religii, która... nie ma założyciela (a przynajmniej nie jest on znany). Wyewoluowała z wedyzmu i późniejszego braminizmu wyznawanego przez Ariów.


Jej nazwa nie pochodzi od imienia żadnego boga, a od Doliny Indusu, gdzie pojawili się pierwsi wyznawcy. Ma charakter politeistyczny, jest dominującym wierzeniem w Indiach i w Nepalu, liczba wyznawców hinduizmu przekracza miliard, jest to więc trzecia po chrześcijaństwie i islamie najliczniej wyznawana religia na świecie (w Polsce natomiast zadeklarowanych hinduistów jest niewielu, około 4-5 tysięcy).


Hinduizm jest bardzo złożonym systemem wierzeń, a jednocześnie niezwykle pojemnym, z łatwością przyjmuje elementy z innych wierzeń i nie uważa tego za sprzeczność. Część religioznawców twierdzi wręcz, że hinduizm to zlepek różnych wyznań, które luźno łączy kilka stałych elementów. Najważniejsza trójka bogów to tak zwana trimurti, którą tworzą: Brahma, Sziwa i Wisznu. Co prawda Brahma może uchodzić za odpowiednik naszego Boga Ojca – stworzył świat – ale... mało kto jest jego czynnym wyznawcą, to Sziwa i Wisznu, odpowiedzialni kolejno za zniszczenie (ale i płodność) i trwanie (a także dobroć, szczęście) wszystkiego, co jest, są w centrum uwagi.


Wisznuizm i sziwaizm to dwa główne nurty w hinduizmie (to trochę tak, jakby w chrześcijaństwie część wyznawców czciła Jezusa, część Ducha Świętego, a Bóg Ojciec byłby na marginesie...). Wisznuiści poważają bardzo awatary boga, którymi są Rama i Kriszna. Za trzeci nurt można uznać śaktyzm, związany z żeńskimi aspektami boskimi. Wiele komplikuje tutaj to, że różni bogowie i boginie mogą być wcieleniami/postaciami innego boga (przykładowo Durga czy Kali to wcielenia Parwati), można się nawet spotkać z twierdzeniami hinduistów, że bóg jest jeden, tylko w wielu postaciach.


Polecane artykuły

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Ilu Polaków chodzi do Kościoła? Ilu Polaków chodzi do Kościoła?
Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w 2018 r. w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło 38,2 % wiernych (w 2016 r. było to 36,7% wiernych). Ponadto zgodnie z danymi podanymi przez ISKK w 2018 r. d...
Jak odmawiać brewiarz? Jak odmawiać brewiarz?
Brewiarz (inaczej: Liturgia Godzin) to nazwa codziennej modlitwy Kościoła katolickiego oraz księgi liturgicznej, która służy do jej odmawiania.Czym jest brewiarz?Do odmawiania brewiarza zobowiązani są kapłani wszystkich stopni oraz większość osób ...
Jak katolik powinien podchodzić do innych religii? Jak katolik powinien podchodzić do innych religii?
Po Soborze Watykańskim II (1962-1965) Kościół katolicki otworzył się na religie niechrześcijańskie i rozpoczął dialog m.in. z judaizmem oraz z islamem.Podstawę tego dialogu międzyreligijnego w rozumieniu Kościoła stanowi wzajemna chęć poznania się...
Apostazja – co to, jak przebiega, co daje? Apostazja – co to, jak przebiega, co daje?
Apostazja jest odejściem od wiary. Akt ten musi być zgłoszony formalnie proboszczowi osobiście, podparty też wnioskiem i odpowiednimi dokumentami. Poniżej więcej informacji, przeczytaj!Apostazja – co to?Termin apostazja pochodzi z języka greckiego...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 5×8 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!