Święta Natalia znana jest też jako święta Natalia z Nikomedii. Jej postać to symbol niezłomności i wielkiej miłości do Boga. Dowiedz się więcej o świętej Natalii i zobacz, jak się do niej modlić.
Życiorys św. Natalii
Święta Natalia, znana też jako święta Natalia z Nikomedii (Nikomedia to dzisiejszy Izmit), żyła w III lub IV wieku n.e. Urodziła się w bogatej, ale pobożnej rodzinie w Konstantynopolu. Była żoną świętego Adriana, oficera rzymskiego, który co prawda nie przyjął chrztu, ale stał się wyznawcą Jezusa Chrystusa – nie bał się do tego przyznać przed cesarzem. Ten zamknął go za to w więzieniu. Święta Natalia nie mogła odwiedzać męża, jednak udało jej się przekupić strażników i wejść do więzienia w męskim przebraniu. Ostatecznie była też obecna przy egzekucji męża – widziała, jak poddawano go torturom i spalono na stosie. Święta pragnęła spłonąć razem z mężem, dlatego rzuciła się w ogień, ale strażnicy w porę ją odciągnęli. Wiadomo, że wcześniej akceptowała to, że Adrian wyznaje wiarę pogańską, starała się go jednak od tego odwieść, jej przykład w dużej mierze przyczynił się do zrozumienia przez niego nauk Chrystusa. Nie wiadomo, jak zginęła święta Natalia, być może nawet zmarła śmiercią naturalną (legendy mówią, że sprzedała cały dobytek i wyjechała do Grecji, gdzie wiodła skromny i bogobojny żywot), jednak jej wyznawcy prawosławni uważają ją za męczennicę.
Wspomnienie: 26 sierpnia i 1 grudnia (według tradycji umarła właśnie w pierwszy dzień grudnia, a w nocy ukazał się jej mąż, przepowiadając odejście do Nieba).
Patronka: dobrych stosunków między małżonkami (wspólnie ze św. Adrianem), rolników ze szczególnym naciskiem na hodowców lnu.
Ikonografia: święta Natalia jest najczęściej przedstawiana z mężem Adrianem, jej atrybut to ramię (udało się jej odzyskać ramię męża przed spaleniem zwłok) i liść palmowy (symbol męczeństwa); zazwyczaj na obrazach ma zieloną chustę pod którą skrywa włosy, trzyma też krzyż, symbol męczeństwa, niekiedy jej głowę zdobi korona cierniowa lub widać sam cierń. Oprócz tego znajdziemy ikony, na których trzyma księgę, symbol mądrości i zrozumienia nauk Jezusa.
Modlitwy do św. Natalii
Święta Natalia stała się po śmierci symbolem niezłomności i wielkiej miłości do Boga, nie kryła się ze swą wiarą, choć groziła za to wówczas kara śmierci. Obecnie szczególnie często modlą się do prześladowani z powodu przekonań religijnych, ale też pary, w których małżonkowie wyznają inną wiarę. Modlić do św. Natalii można się także w imię tolerancji i zniesienia niesprawiedliwych podziałów.
Modlitwa kościelna do św. Natalii i Adriana
Św. Natalio, która po chrześcijańsku kochając męża, zachęcałaś go do mężnego znoszenia męczarni i katuszy dla Imienia Chrystusowego, proś za wszystkimi, którzy w stanie małżeńskim żyją, aby wspomagając się wzajemnie na drodze cnoty, w miłości i zgodzie dążyli do Nieba. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Twoja modlitwa - intencje
bądź pierwszy!