Adres: Plac Żłóbka, Betlejem, 31.704274° N, 35.207330° E
Dojazd: Z Polski do Tel Awiwu latają samoloty tanich linii lotniczych Ryanair i Wizz Air. Z Tel Awiwu najlepiej pojechać do Jerozolimy – z lotniska co godzinę (poza szabatem) odjeżdżają autobusy. Podróż do Jerozolimy trwa ok. 1,5 godziny. Z Jerozolimy do Betlejem dzieli nas tylko ok. 40 minutowa podróż autobusem linii 321. Autobus odjeżdża z dworca przy Bramie Damasceńskiej.
Historia miejsca: Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem według tradycji została wybudowana nad grotą, w której na świat przyszedł Jezus. Grota ta otoczona była kultem już od pierwszych wieków chrześcijaństwa, chociaż początkowo w miejscu narodzenia Zbawiciela rósł gaj ku czci pogańskiego bożka Tamusa – Adonisa. Świątynia chrześcijańska powstała po wydaniu przez cesarza Konstantyna Edyktu Mediolańskiego (313 r.), który ogłaszał wolność wyznania i kultu. Wkrótce potem do Betlejem przybyła matka cesarza, św. Helena, która ufundowała budowę bazyliki, którą otwarto w 339 roku. W roku 529 świątynia została zniszczona, ale z inicjatywy cesarza Justyniana Wielkiego rok później ruszyła jej odbudowa. Od tego czasu bazylika przetrwała w swojej pierwotnej konstrukcji.
Wejście do Bazyliki Narodzenia Pańskiego prowadzi przez Drzwi Pokory – nazwa wzięła się z konieczności schylenia się przy wejściu, które mierzy tylko ok. 120 cm. Następnie przechodzi się przez narteks, dalej przez bramę wykonana przez ormiańskich artystów wchodzi się do nawy głównej świątyni. Pod absydą znajduje się zejście do najważniejszego miejsca – Groty Narodzenia. Pod ołtarzem znajduje się niewielka nisza, w której srebrna gwiazda wskazuje konkretne miejsce narodzenia się Mesjasza. W jej środku znajduje się otwór, który umożliwia dotknięcie wyjątkowej skały, skały na której przyszedł na świat Jezus Chrystus. W grocie znajduje się także kaplica wyznaczona przez miejsce, w którym miał stać żłobek, w którym Maria położyła dzieciątko. W bazylice znajdują się także zamienione na kaplice groty św. Józefa, Grota św. Młodzianków, św. Pauli i Eustochii, św. Hieronima oraz cela św. Hieronima.
Około wieku XVI wieku świątynia stała się przedmiotem konfliktu pomiędzy katolikami prawosławnymi i rzymskokatolickimi. W wyniku sporu w 1853 ustanowiono zasady korzystania z bazyliki przez wyznawców poszczególnych wyznań. Reguła konkretnie określa daty, godziny i obszary świątyni, w których mogą odbywać się nabożeństwa, a nawet liczbę lamp oliwnych palących się przy Grocie Narodzenia – każde z wyznań odpowiada za konkretną liczbę.
Msze święte: W Bazylice Narodzenia Pańskiego nie ma mszy w języku polskim, szczegółowy plan mszy w innych językach znajduje się na stronie www.cicts.org/default.asp?id=388.
Domy Pielgrzyma: W Betlejem nie działa dom pielgrzyma, nocleg u polskich Sióstr Elżbietanek można znaleźć w Domu Polskim w Jerozolimie:
Siostry Elżbietanki
Nowy Dom Polski
8 Rehov Hahoma Hashlishit
P.O.B. 277
9100201 Jerusalem
Tel: 00972 2628 5916;
Fax: 00972 2628 8652
E-mail: [email protected]
elzbietankijerozolima.com/index.html
Bilety: Wejście do bazyliki jest bezpłatne.
Informacje praktyczne: Wybierając się do Bazyliki Zwiastowania Pańskiego należy pamiętać o odpowiednim ubiorze – wymagane jest okrycie ramion i kolan. By uniknąć tłumów pielgrzymów należy udać się do bazyliki jak najwcześniej. Mimo tego zwiedzenie i pomodlenie się w Grocie Narodzenia może nie być łatwe – w czasie nabożeństw wstęp jest zakazany. Dodatkowo Grota zawsze jest nieczynna dla zwiedzających w niedzielne poranki. Bazylika Narodzenia otwarta jest w czasie letnim (kwiecień – wrzesień) w godzinach 6:30 – 19:30, w zimowym (październik – marzec) 5:30 – 17:00.
Do Betlejem najlepiej wybrać się jesienią lub wiosną – latem temperatury mogą dochodzić nawet do 50 stopni. Planując wyjazd w okresie świąt Bożego Narodzenia trzeba liczyć się ze wzmożonym ruchem pielgrzymkowym. Podczas podróży do Izraela należy także wziąć pod uwagę utrudnienia, jakie możemy napotkać podczas Szabatu, który zaczyna się ok. 17-18 w piątek i trwa do zachodu słońca w sobotę. W tym czasie wiele linii autobusowych nie kursuje, możemy mieć problemy ze zrobieniem zakupów, pójściem do kawiarni czy restauracji.
Komentarze:
bądź pierwszy!