Wielkanoc to najważniejsze święto dla wszystkich katolików. Jest ono zarazem najstarszym świętem w kulturze chrześcijańskiej. Data Wielkanocy jest ruchoma i uzależniona od pełni księżyca. Przyjęto, że Wielkanoc wyznacza zawsze pierwsza wiosenna pełnia pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Obchody Wielkanocy
Dla chrześcijan to niezwykle uroczysty dzień - rozpoczyna się pierwszą mszą, odprawianą wcześnie rano, zwaną rezurekcją. Samo słowo "resurrectio" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "zmartwychwstanie". Ksiądz ubiera jasne, uroczyste szaty i rozpoczyna mszę procesją i wspólnie z zebranymi wiernymi okrążają budynek kościoła trzy razy. Wszystko to odbywa się przy głośnym biciu wszystkich dzwonów kościelnych i śpiewaniu wielkanocnych pieśni. Ołtarz zostaje nakryty białym obrusem, na nim zaś ustawiona zostaje figura Chrystusa Zmartwychwstałego, w geście z uniesioną ręką błogosławiącą wiernych. Po powrocie do kościoła wszyscy śpiewają hymn "Tedeum laudamus". Na koniec ksiądz błogosławi zgromadzonych monstrancją.
Tradycje wielkanocne
Zgodnie z tradycją, po powrocie do domu cała rodzina zasiada do uroczystego śniadania. Na stole pojawiają się potrawy poświęcone w Wielką Sobotę, czyli:
- chleb (symbol ciała Zbawiciela),
- jajka (symbol życia),
- chrzan (symbolizuje siłę),
- sól (oznacza sedno i sens życia),
- wędlina (ma symbolizować zdrowie i dostatek).
Obchody Wielkanocy trwają w kościele rzymskokatolickim osiem dni, jest tak zwana oktawa wielkanocna, następnie rozszerza się do 50 dni całego okresu Wielkanocy, zwieńczonego Świętem Zesłania Ducha Świętego.