Wigilia Bożego Narodzenia to dzień w tradycji chrześcijańskiej poprzedzający Boże Narodzenie i czas, kiedy kończy się okres adwentu. Wigilia to uroczystość obchodzona w Kościele katolickim 24 grudnia, natomiast w Kościele prawosławnym 6 stycznia. Dla pierwszych chrześcijan wydarzenie to było nocnym nabożeństwem oraz modlitewnym czuwaniem przed każdym dużym świętem.
Tradycje wigilijne
W ten niezwykły dzień rodziny spotykają się przy wigilijnym stole, który zgodnie z tradycją zastawiony jest specjalnymi potrawami. Wieczerza rozpoczyna się z chwilą pojawienia się pierwszej gwiazdki, która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wigilijną wieczerzę rozpoczyna się modlitwą, następnie czytany jest przez jedną osobę fragment Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza o narodzinach Jezusa.
Czy Wigilia jest dniem wolnym od pracy?
Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak tego dnia wiele osób prosi o urlop, a np. sklepy czy urzędy mają skrócony dzień pracy. 24 grudnia wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej, chyba że wypada w niedzielę. Po Wigilii katolicy udają się tradycyjnie na pasterkę, która jest pamiątką z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wówczas nabożeństwa nocne należały do stałej praktyki Kościoła.
Trzeba jednak dodać, że Wigilia będzie dniem wolnym od pracy już od 2025 roku. Ta zmiana została przyjęta przez Sejm RP.