15 sierpnia - co to za święto?
15 sierpnia w Kościele rzymskokatolickim obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt poświęconych Matce Bożej. Czy trzeba w tym, ustawowo wolnym od pracy, dniu iść do kościoła?
Odpowiedź może być tylko jedna: tak. W Uroczystość Wniebowzięcia Maryi Panny trzeba iść do kościoła. Zalicza się ją bowiem do grupy świąt nakazanych. Oznacza to, że 15 sierpnia wszyscy katolicy zobowiązani są do udziału we Mszy Świętej, a także do powstrzymania się od pracy.
Należy jednak nadmienić, że tak jak przypadku innych świąt, które mają rangę uroczystości, wierni mogą spełnić swój obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej, biorąc udział w liturgii sprawowanej wieczorem dnia poprzedniego, czyli – w tym wypadku – wieczorem 14 sierpnia.
Przez katolików Uroczystość Wniebowzięcia NMP bywa także nazywana tradycyjnie Świętem Matki Boskiej Zielnej. To określenie wiąże się z apokryficznym przekazem, według którego apostołowie w grobie Maryi nie znaleźli Jej ciała, ale kwiaty: wianki i lilie. Legenda ta stała się również przyczynkiem do narodzin nowego zwyczaju, który sięga korzeniami IX w. – zwyczaju poświęcania w dniu 15 sierpnia ziół, kłosów zbóż oraz innych roślin. Tym samym Maryja stała się patronką ziemi i roślinności.
Ponadto z Uroczystością Wniebowzięcia NMP łączy się także tradycja sierpniowych pielgrzymek do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, gdzie 15 sierpnia we Mszy Św. uczestniczą zarówno przedstawiciele władzy świeckiej, jak i reprezentanci Episkopatu Polski.
Święto Wojska Polskiego
UWAGA: 15 sierpnia obchodzimy w naszym kraju także inne święto – Święto Wojska Polskiego. Ma ono charakter świecki, upamiętnia Bitwę Warszawską z 1920 r. (zwaną Cudem nad Wisłą) i nie jest w żaden sposób związane z Uroczystością Wniebowzięcia NMP.
Komentarze: