Dzień Piotra i Pawła - co to za święto?
W liturgii katolickiej pod datą 29 czerwca kryje się Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Czy należy ona do świąt nakazanych? Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Poszukiwanie w internecie prawidłowych odpowiedzi na oba pytania może okazać się niemałym wyzwaniem.
Fałszywe informacje, które krążą w sieci na temat Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wynikają z prostego, lecz nie wszystkim znanemu faktu, mianowicie - lista świąt nakazanych nie jest stała i na przestrzeni lat ulegała pewnym zmianom. Zgodnie z przepisami kościelnymi za wprowadzanie owych zmian odpowiedzialna jest działająca w danym kraju bądź regionie Konferencja Episkopatu:
Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę (KPK, kan. 1246 § 2).
Czy w święto Piotra i Pawła trzeba iść do kościoła?
W 2003 r. Konferencja Episkopatu Polski skorzystała z powyższego prawa i z listy świąt nakazanych wykreśliła Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Oznacza to, że 29 czerwca wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani ani do uczestniczenia we Mszy Świętej, ani do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Nawiasem mówiąc, w naszym kraju nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Władze kościelne oczywiście zachęcają katolików do udziału w obchodach liturgicznych tego dnia, kładąc nacisk przede wszystkim na ich wieloletnią tradycję. Trudno nie zgodzić się z tym argumentem. W przypadku Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła mówimy bowiem o jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, znanym już w drugiej połowie III w. zarówno w Kościele zachodnim, jak i w Kościele wschodnim. Dla porównania: początki Bożego Narodzenia sięgają przełomu III/IV w.
Do dziś Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła celebrowana jest 29 czerwca również w Cerkwi prawosławnej, przy czym należy pamiętać, że wierni tego Kościoła posługują się kalendarzem juliańskim.
Komentarze: