Wielki Piątek - co to za święto?
Wielki Piątek jest dniem, w którym chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Jezusa na krzyżu, drugim dniem Triduum Paschalnego. Nastrój powagi oraz zadumy nieodłącznie towarzyszy wszelkim obchodom związanym z tym okresem liturgicznym. Czy każdy katolik musi brać w nich udział? Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek?
Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?
Nie, wierny nie ma obowiązku udziału we Mszy Świętej tego dnia. Co więcej – żadna Msza Święta nie jest nawet w tym dniu celebrowana. Nie oznacza to oczywiście, że w świątyniach katolickich nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie – do popołudniowej Liturgii Męki Pańskiej w kościelnych ciemnicach trwają adoracje Najświętszego Sakramentu. Organizowane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
W każdej parafii po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Do jej najważniejszych elementów zalicza się: adorację Krzyża, liturgię darów uprzednio konsekrowanych oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do specjalnie przygotowanej kaplicy, tj. do Grobu Pańskiego.
Dlaczego Liturgia Męki Pańskiej nie jest Mszą Świętą? Ponieważ w trakcie Eucharystii rozdawane są wyłącznie hostie konsekrowane dzień wcześniej, tj. w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek obowiązuje bowiem zakaz sprawowania jakichkolwiek sakramentów. Wyjątek od tej reguły stanowi sakrament namaszczenia chorych.
Wielki Piątek nie jest świętem nakazanym. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego nie są zatem zobowiązani do udziału w Liturgii Męki Pańskiej, ale muszą przez cały dzień zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ścisły post. Ze względu na pokutny charakter należy powstrzymać się także od udziału w zabawach.
Komentarze:
bądź pierwszy!