Nie sposób oczywiście określić konkretnie, ile wynoszą koszty pogrzebu. Różnice mogą być znaczne, zależą od regionu, tradycji, rodzaju pogrzebu, dodatkowych opłat i usług. Przeciętnie koszt standardowego pogrzebu w Polsce to kilkanaście tysięcy złotych.
Ile kosztuje pogrzeb?
Trudno oczywiście określić konkretną cenę, bowiem pogrzeb pogrzebowi nierówny. Średnia krajowa kosztów pogrzebu waha się między 11 a 15 tysięcy złotych, wliczając w to granitowy nagrobek.
Wiadomo, że najwyższe koszty pogrzebu są w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu (a patrząc ogólnie na województwa – w łódzkim), co pokazuje większość danych z resortu rodziny i polityki społecznej oraz liczne porównywarki cen. Z większych miast najtaniej pogrzeb zorganizować można w Rzeszowie, Gdańsku i Poznaniu. Stosunkowo najniższe koszty pogrzebów są w województwach podlaskim i podkarpackim (trzeba jednak pamiętać, że dane te nie podają cen rezerwacji miejsca na cmentarzu oraz kosztów uroczystości religijnej, te bowiem zależą od danej parafii, nie są kosztami stałymi). Ogólnie różnice w średniej między regionami z najniższymi a najwyższymi kosztami pogrzebu wyraźnie przekraczają 2 tysiące złotych.
Koszty pogrzebu – przykładowy wykaz kosztów
Na koszty pogrzebu składa się naprawdę sporo elementów.
To opłata za miejsce na cmentarzu – te ustalane są przez parafie, miasta w przypadku cmentarzy komunalnych: to od kilkuset złotych do kilku tysięcy (są różne opcje, niektóre parafie i miasta mają ustalony cennik, inne chcą 10% od ceny pomnika, który stanie na cmentarzu itp.), nawet sporo więcej, jeśli chodzi o miejsce na grobowiec lub też na cmentarzu, na którym brakuje wolnych miejsc. Trzeba też pamiętać, że miejsca na cmentarzu są dzierżawione na określony czas, a więc istnieją dodatkowe opłaty cykliczne.
Wspomniany już pomnik, czyli nagrobek, to największy z wydatków, zazwyczaj pochłaniający połowę lub nawet nieco więcej sumy kosztów całego pogrzebu, ceny są oczywiście bardzo zróżnicowane, zaczynają się mniej więcej od 4 tysięcy złotych; najczęściej to między 5,5 – 8 tysięcy, górna granica oczywiście zależy już tylko od naszej wyobraźni... O wiele tańsze są nagrobki urnowe, tutaj już do 2 tysięcy można wybrać standardowy model.
Kolejne koszty pogrzebu związane są z transportem ciała (kilkaset złotych, średnio 400-500), przechowywaniem go w chłodni (to około 100-200 złoty za dzień) i przygotowaniem (mycie, makijaż, ubranie – to kolejne 300-600 złotych).
W przypadku pogrzebów wyznaniowych obowiązuje „co łaska” dla księdza (na mszę żałobną, pochówek, opłaty kancelaryjne, czasem wynajem kaplicy), tu oczywiście wiele zależy od regionu, tradycji, w jednej parafii są cenniki, w innych to rzeczywiście „co łaska”, w kolejnych duchowny może wręcz zrezygnować z opłaty w przypadku biedniejszej rodziny – średnio jednak to między 400 a nawet 1500 złotych. Ta opłata odpada w przypadku pogrzebów świeckich, ale tu z kolei dochodzi koszt wynajęcia mistrza ceremonii: taki z prawdziwego przypadku, zajmujący się tym zawodowo, to duży wydatek, ale są i tanie opcje, gdy ceremonię prowadzi przygotowany pracownik zakładu pogrzebowego (wtedy koszt jest wliczony w opłaty zakładu, to 2-4 tysiące z transportem, przygotowaniem ciała, kwiatami itp).
Następne elementy kosztów pogrzebu to trumna (najtańsze od 700, średnio 1,5-2,5 tysiąca; trumny do kremacji są tańsze) lub urna (od około 400-500 zł), wykopanie grobu lub też otworzenie starego (to pierwsze to 800-1500 złotych, drugie natomiast 500-800 złotych).
Do tego dochodzą jeszcze ewentualne opłaty dodatkowe – orkiestra/muzyk, kwiaty/wieńce, fotograf/kamerzysta (do kilkuset złotych każda z opcji).
Koszty formalności administracyjnych i prawnych – akt zgonu, zezwolenia na pochówek lub kremację i tym podobne – mogą „dobić” do 300-400 złotych.
Ostatni z elementów to stypa, ta oczywiście może się odbyć, choć nie musi, może być zarówno w domu, jak i w lokalu. Koszty więc trudno ocenić, wszystko zależy od tego gdzie, dla ilu osób, serwowanych dań.
Jaki pogrzeb jest najtańszy?
W Polsce zdecydowanie dominują dwa rodzaje pogrzebów: tradycyjny, bez kremacji oraz z kremacją. I tutaj dane są nieco zaskakujące, mianowicie opcja z kremacją średnio zaczyna się około tysiąca poniżej średniej pochówków tradycyjnych, ale też widełki cenowe są bardziej rozciągnięte. Inaczej mówiąc, pochówki z kremacją są bardziej różnorodne cenowo – najtańsze ich wersje są tańsze niż pochówki tradycyjne, ale te droższe przebijają cenowo opcję bez kremacji...
Generalnie też za tańsze uchodzą pogrzeby świeckie, te najprostsze mogą się mieścić między 5-6 tysięcy złotych (średnia krajowa jednak nie odbiega za bardzo od kosztów pogrzebów tradycyjnych religijnych i to jednak między 10 a 15 tysięcy).
Trzeba tutaj powiedzieć, że pewnych kosztów uniknąć się nie da, to tak zwane podstawowe usługi – miejsce na cmentarzu, transport zwłok i ich przygotowanie, trumna/urna. Inne już można ograniczać lub eliminować: zazwyczaj miejsce na cmentarzu komunalnym jest tańsze niż wyznaniowym, można zdecydować się na tańszą trumnę/urnę, ograniczyć elementy wyposażenia (wieńce, kartki pamiątkowe).
Czym jest zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy przyznawany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na organizację pogrzebu. Przysługuje on osobie z rodziny zmarłego, która jest objęta ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera rentę lub emeryturę, a także w przypadku, gdy zmarły był ubezpieczony, pobierał rentę lub emeryturę czy też spełniał warunki, żeby ją pobierać. Jest jeszcze trzecia możliwość: zmarły nie był ubezpieczony, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia. Wystarczy spełniać jeden z powyższych warunków, by dostać zasiłek pogrzebowy.
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy wypełnić wniosek i złożyć odpowiednie dokumenty, pieniądze zostaną przelane w ciągu 30 dni. Najczęściej jest to suma wynosząca maksymalnie 4 tysiące złotych (jeśli kilka osób organizuje pogrzeb, kwota zostanie między nie rozdzielona). Tak więc to zaledwie około 30-40% realnych kosztów średniego pochówku... Od 1 stycznia 2026 roku suma maksymalna zostanie zwiększona do 7 tysięcy złotych, będzie też obowiązywać waloryzacja o wskaźnik inflacji z roku poprzedniego.
Sprowadzenie ciała z zagranicy
Wiele osób pracuje za granicami Polski. W przypadku gdy rodzina zdecyduje się na sprowadzenie zwłok z zagranicy, koszty mogą być naprawdę pokaźne, idące w tysiące złotych. Najtańsze oferty z tym związane dotyczą Niemiec (od 4-5 tysięcy), droższe opcje to transport z południa Europy oraz z Wysp Brytyjskich (od 6 do kilkunastu tysięcy). W przypadku transportu ciała na terenie Polski na większe odległości zazwyczaj naliczana jest opłata za przejechany kilometr (kilka złotych).
Komentarze:
bądź pierwszy!