Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Ile kosztuje pogrzeb? Wykaz kosztów pogrzebu

Ile kosztuje pogrzeb? Wykaz kosztów pogrzebu

Nie sposób oczywiście określić konkretnie, ile wynoszą koszty pogrzebu. Różnice mogą być znaczne, zależą od regionu, tradycji, rodzaju pogrzebu, dodatkowych opłat i usług. Przeciętnie koszt standardowego pogrzebu w Polsce to kilkanaście tysięcy złotych.


Ile kosztuje pogrzeb?


Trudno oczywiście określić konkretną cenę, bowiem pogrzeb pogrzebowi nierówny. Średnia krajowa kosztów pogrzebu waha się między 11 a 15 tysięcy złotych, wliczając w to granitowy nagrobek.


Wiadomo, że najwyższe koszty pogrzebu są w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu (a patrząc ogólnie na województwa – w łódzkim), co pokazuje większość danych z resortu rodziny i polityki społecznej oraz liczne porównywarki cen. Z większych miast najtaniej pogrzeb zorganizować można w Rzeszowie, Gdańsku i Poznaniu. Stosunkowo najniższe koszty pogrzebów są w województwach podlaskim i podkarpackim (trzeba jednak pamiętać, że dane te nie podają cen rezerwacji miejsca na cmentarzu oraz kosztów uroczystości religijnej, te bowiem zależą od danej parafii, nie są kosztami stałymi). Ogólnie różnice w średniej między regionami z najniższymi a najwyższymi kosztami pogrzebu wyraźnie przekraczają 2 tysiące złotych. 


Koszty pogrzebu – przykładowy wykaz kosztów


Na koszty pogrzebu składa się naprawdę sporo elementów.


To opłata za miejsce na cmentarzu – te ustalane są przez parafie, miasta w przypadku cmentarzy komunalnych: to od kilkuset złotych do kilku tysięcy (są różne opcje, niektóre parafie i miasta mają ustalony cennik, inne chcą 10% od ceny pomnika, który stanie na cmentarzu itp.), nawet sporo więcej, jeśli chodzi o miejsce na grobowiec lub też na cmentarzu, na którym brakuje wolnych miejsc. Trzeba też pamiętać, że miejsca na cmentarzu są dzierżawione na określony czas, a więc istnieją dodatkowe opłaty cykliczne.


Wspomniany już pomnik, czyli nagrobek, to największy z wydatków, zazwyczaj pochłaniający połowę lub nawet nieco więcej sumy kosztów całego pogrzebu, ceny są oczywiście bardzo zróżnicowane, zaczynają się mniej więcej od 4 tysięcy złotych; najczęściej to między 5,5 – 8 tysięcy, górna granica oczywiście zależy już tylko od naszej wyobraźni... O wiele tańsze są nagrobki urnowe, tutaj już do 2 tysięcy można wybrać standardowy model.


Kolejne koszty pogrzebu związane są z transportem ciała (kilkaset złotych, średnio 400-500), przechowywaniem go w chłodni (to około 100-200 złoty za dzień) i przygotowaniem (mycie, makijaż, ubranie – to kolejne 300-600 złotych).


W przypadku pogrzebów wyznaniowych obowiązuje „co łaska” dla księdza (na mszę żałobną, pochówek, opłaty kancelaryjne, czasem wynajem kaplicy), tu oczywiście wiele zależy od regionu, tradycji, w jednej parafii są cenniki, w innych to rzeczywiście „co łaska”, w kolejnych duchowny może wręcz zrezygnować z opłaty w przypadku biedniejszej rodziny – średnio jednak to między 400 a nawet 1500 złotych. Ta opłata odpada w przypadku pogrzebów świeckich, ale tu z kolei dochodzi koszt wynajęcia mistrza ceremonii: taki z prawdziwego przypadku, zajmujący się tym zawodowo, to duży wydatek, ale są i tanie opcje, gdy ceremonię prowadzi przygotowany pracownik zakładu pogrzebowego (wtedy koszt jest wliczony w opłaty zakładu, to 2-4 tysiące z transportem, przygotowaniem ciała, kwiatami itp).


Następne elementy kosztów pogrzebu to trumna (najtańsze od 700, średnio 1,5-2,5 tysiąca; trumny do kremacji są tańsze) lub urna (od około 400-500 zł), wykopanie grobu lub też otworzenie starego (to pierwsze to 800-1500 złotych, drugie natomiast 500-800 złotych).


Do tego dochodzą jeszcze ewentualne opłaty dodatkowe – orkiestra/muzyk, kwiaty/wieńce, fotograf/kamerzysta (do kilkuset złotych każda z opcji).


Koszty formalności administracyjnych i prawnych – akt zgonu, zezwolenia na pochówek lub kremację i tym podobne – mogą „dobić” do 300-400 złotych.


Ostatni z elementów to stypa, ta oczywiście może się odbyć, choć nie musi, może być zarówno w domu, jak i w lokalu. Koszty więc trudno ocenić, wszystko zależy od tego gdzie, dla ilu osób, serwowanych dań.


Jaki pogrzeb jest najtańszy?


W Polsce zdecydowanie dominują dwa rodzaje pogrzebów: tradycyjny, bez kremacji oraz z kremacją. I tutaj dane są nieco zaskakujące, mianowicie opcja z kremacją średnio zaczyna się około tysiąca poniżej średniej pochówków tradycyjnych, ale też widełki cenowe są bardziej rozciągnięte. Inaczej mówiąc, pochówki z kremacją są bardziej różnorodne cenowo – najtańsze ich wersje są tańsze niż pochówki tradycyjne, ale te droższe przebijają cenowo opcję bez kremacji...


Generalnie też za tańsze uchodzą pogrzeby świeckie, te najprostsze mogą się mieścić między 5-6 tysięcy złotych (średnia krajowa jednak nie odbiega za bardzo od kosztów pogrzebów tradycyjnych religijnych i to jednak między 10 a 15 tysięcy).


Trzeba tutaj powiedzieć, że pewnych kosztów uniknąć się nie da, to tak zwane podstawowe usługi – miejsce na cmentarzu, transport zwłok i ich przygotowanie, trumna/urna. Inne już można ograniczać lub eliminować: zazwyczaj miejsce na cmentarzu komunalnym jest tańsze niż wyznaniowym, można zdecydować się na tańszą trumnę/urnę, ograniczyć elementy wyposażenia (wieńce, kartki pamiątkowe).


Czym jest zasiłek pogrzebowy?


Zasiłek pogrzebowy przyznawany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na organizację pogrzebu. Przysługuje on osobie z rodziny zmarłego, która jest objęta ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera rentę lub emeryturę, a także w przypadku, gdy zmarły był ubezpieczony, pobierał rentę lub emeryturę czy też spełniał warunki, żeby ją pobierać. Jest jeszcze trzecia możliwość: zmarły nie był ubezpieczony, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia. Wystarczy spełniać jeden z powyższych warunków, by dostać zasiłek pogrzebowy.


Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy wypełnić wniosek i złożyć odpowiednie dokumenty, pieniądze zostaną przelane w ciągu 30 dni. Najczęściej jest to suma wynosząca maksymalnie 4 tysiące złotych (jeśli kilka osób organizuje pogrzeb, kwota zostanie między nie rozdzielona). Tak więc to zaledwie około 30-40% realnych kosztów średniego pochówku... Od 1 stycznia 2026 roku suma maksymalna zostanie zwiększona do 7 tysięcy złotych, będzie też obowiązywać waloryzacja o wskaźnik inflacji z roku poprzedniego.


Sprowadzenie ciała z zagranicy


Wiele osób pracuje za granicami Polski. W przypadku gdy rodzina zdecyduje się na sprowadzenie zwłok z zagranicy, koszty mogą być naprawdę pokaźne, idące w tysiące złotych. Najtańsze oferty z tym związane dotyczą Niemiec (od 4-5 tysięcy), droższe opcje to transport z południa Europy oraz z Wysp Brytyjskich (od 6 do kilkunastu tysięcy). W przypadku transportu ciała na terenie Polski na większe odległości zazwyczaj naliczana jest opłata za przejechany kilometr (kilka złotych).

Polecane artykuły

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Ile trwa msza w Wielki Czwartek? Ile trwa msza w Wielki Czwartek?
W Wielki Czwartek odbywają się dwie msze, z tym że tylko jedna, wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej jest odprawiana w każdym z kościołów.Ile trwa msza w Wielki Czwartek?W Wielki Czwartek odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (zwana też Missa in Co...
Ile trwa msza w Wielki Piątek? Ile trwa msza w Wielki Piątek?
Wielki Piątek to wyjątkowy dzień – w kościołach nie ma mszy świętych, jest tylko liturgia. To jednak też czas odwiedzin Grobu Pańskiego, Gorzkich Żalów oraz procesji Drogi Krzyżowej.Ile trwa msza w Wielki Piątek?Wielki Piątek jest wyjątkowym dniem...
Ile trwa msza w Wielką Sobotę? Ile trwa msza w Wielką Sobotę?
Wielka Sobota jest dniem zadumy nad śmiercią Jezusa, w Wielką Sobotę nie ma mszy świętej, są jednak inne okazje do odwiedzenia kościołów.Ile trwa msza w Wielką Sobotę?Wielka Sobota jest dniem bez mszalnej celebracji – tego dnia nie ma mszy świętej...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Czym różni się kazanie od homilii? Czym różni się kazanie od homilii?
Homilia i kazanie należą do stałych elementów Mszy Świętej w Kościele katolickim. W trakcie liturgii słowa występują jednak wymiennie. Różnią się głównie treścią/zakresem tematyki. Kazanie a homilia - różnice W ramach kazania kapłan może poruszyć ...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6-2 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!