Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza święta na żywo - online: Jezuicki Ośrodek Mi... Oglądaj teraz

Jak wygląda Droga Krzyżowa? Stacje, rozważania

Jak wygląda Droga Krzyżowa? Stacje, rozważania

Droga Krzyżowa jest nabożeństwem pasyjnym, czyli nabożeństwem, podczas którego wierni rozważają Mękę Jezusa Chrystusa. W Kościele katolickim odprawia się ją w każdy piątek Wielkiego Postu (w niektórych parafiach kilka razy w ciągu dnia), a także w innych okresach liturgicznych np. z okazji rekolekcji lub w trakcie pielgrzymki.


Droga Krzyżowa - czym jest?


Droga Krzyżowa polega na rozważaniu Męki Chrystusa w ramach 14 wyznaczonych przez Kościół stacji. Uczestnicy nabożeństwa, przechodząc od jednej stacji do drugiej, odtwarzają w symboliczny sposób drogę Jezusa z pretorium Piłata na Golgotę.


Poszczególne stacje oznaczone są krzyżykami oraz często obrazami, rzeźbami albo płaskorzeźbami przedstawiającymi wydarzenia z ostatniego dnia życia Chrystusa. Zwykle sytuuje się je na bocznych ścianach kościoła/sanktuarium, ale mogą być też umieszczane poza świątynią.


Jak wygląda Droga Krzyżowa?


W trakcie odprawiania nabożeństwa przy każdej ze stacji po słowach kapłana: „Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie”, wierni klękają i odpowiadają: „Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył” albo „Żeś przez Krzyż swój święty świat odkupić raczył”. Przejściu między stacjami towarzyszy natomiast śpiew „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami…”.


Uwaga: Droga Krzyżowa może być również odprawiana indywidualnie. W takim przypadku nie jest konieczne wypowiadanie kwestii przypisanych nabożeństwo publicznemu, ale zaleca się zachowanie postaw (przyklękanie przy poszczególnych stacjach).


Odprawienie Drogi Krzyżowej – niezależnie czy samemu, czy wspólnie – wiąże się z możliwością uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Aby go uzyskać:

1) nabożeństwo powinno zostać odprawione przed urzędowo erygowanymi stacjami Drogi Krzyżowej;

2) każda ze stacji musi być oznaczona krzyżykiem;

3) wierny musi rozważać Mękę i śmierć Chrystusa (nie jest konieczne rozmyślanie o poszczególnych tajemnicach każdej stacji);

4) wierny powinien przechodzić od jednej stacji do drugiej (przy publicznym odprawianiu wystarczy, aby prowadzący przechodził, jeżeli wszyscy wierni nie mogą tego czynić).


W przypadku, gdy ktoś z powodu słusznej przyczyny (np. choroby, podróży) nie może odprawić Drogi Krzyżowej według powyższych wytycznych, zyskuje odpust zupełny po przynajmniej półgodzinnym pobożnym czytaniu lub rozważaniu Męki Chrystusa.


Stacje Drogi Krzyżowej


Do tradycyjnych 14 stacji Drogi Krzyżowej należą kolejno:

Stacja I: Pan Jezus na śmierć skazany.

Stacja II: Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona.

Stacja III: Pierwszy upadek Pana Jezusa.

Stacja IV: Pan Jezus spotyka swoją Matkę.

Stacja V: Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.

Stacja VI: Weronika ociera twarz Pana Jezusa.

Stacja VII: Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.

Stacja VIII: Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.

Stacja IX: Trzeci upadek Pana Jezusa.

Stacja X: Pan Jezus z szat obnażony.

Stacja XI: Pan Jezus do krzyża przybity.

Stacja XII: Pan Jezus umiera na krzyżu.

Stacja XIII: Pan Jezus z krzyża zdjęty.

Stacja XIV: Pan Jezus do grobu złożony.


Trzeba podkreślić, że spośród wymienionych stacji tylko dziewięć (I, II, V, VIII, X-XIV) znajduje potwierdzenie u Ewangelistów. W Biblii nie ma bowiem mowy o pozostałych pięciu wydarzeniach, tj. o upadkach Pana Jezusa, spotkaniu Pana Jezusa z Matką oraz o otarciu twarzy Pana Jezusa przez Weronikę. 


UWAGA: w ostatnich latach do powyższych czternastu coraz częściej dodawana jest XV stacja – Zmartwychwstanie.


Ponadto warto wspomnieć, że w 1991 r. papież Jan Paweł II zapoczątkował celebrowanie tzw. Biblijnej Drogi Krzyżowej, która w przeciwieństwie do tradycyjnej formy nabożeństwa w całości opiera się na przekazie Pisma Świętego.


Tworzy ją 14 następujących stacji:

Stacja I: Jezus w Ogrodzie Oliwnym.

Stacja II: Jezus zdradzony przez Judasza.

Stacja III: Jezus skazany na śmierć przez Sanhedryn.

Stacja IV: Piotr wypiera się Jezusa.

Stacja V: Jezus osądzony przez Poncjusza Piłata.

Stacja VI: Jezus biczowany i koronowany cierniem.

Stacja VII: Jezus bierze krzyż na swe ramiona.

Stacja VIII: Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.

Stacje IX: Jezus spotyka niewiasty jerozolimskie.

Stacja X: Jezus przybity do krzyża.

Stacja XI: Jezus obiecuje swoje Królestwo żałującemu łotrowi.

Stacja XII: Matka i umiłowany uczeń pod krzyżem Jezusa.

Stacja XIII: Jezus umiera na krzyżu.

Stacja XIV: Jezus zdjęty z krzyża i złożony do grobu.


Zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI ogłoszoną w 2007 r., Biblijna Droga Krzyżowa może być odprawiana zarówno prywatnie (indywidualnie), jak i publicznie (wspólnotowo).


Polecane artykuły

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Ile trwa msza w Wielki Czwartek? Ile trwa msza w Wielki Czwartek?
W Wielki Czwartek odbywają się dwie msze, z tym że tylko jedna, wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej jest odprawiana w każdym z kościołów.Ile trwa msza w Wielki Czwartek?W Wielki Czwartek odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (zwana też Missa in Co...
Ile trwa msza w Wielki Piątek? Ile trwa msza w Wielki Piątek?
Wielki Piątek to wyjątkowy dzień – w kościołach nie ma mszy świętych, jest tylko liturgia. To jednak też czas odwiedzin Grobu Pańskiego, Gorzkich Żalów oraz procesji Drogi Krzyżowej.Ile trwa msza w Wielki Piątek?Wielki Piątek jest wyjątkowym dniem...
Ile trwa msza w Wielką Sobotę? Ile trwa msza w Wielką Sobotę?
Wielka Sobota jest dniem zadumy nad śmiercią Jezusa, w Wielką Sobotę nie ma mszy świętej, są jednak inne okazje do odwiedzenia kościołów.Ile trwa msza w Wielką Sobotę?Wielka Sobota jest dniem bez mszalnej celebracji – tego dnia nie ma mszy świętej...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Czym się różni kościół anglikański od katolickiego? Czym się różni kościół anglikański od katolickiego?
Kościół anglikański oddzielił się od Kościoła katolickiego w pierwszej połowie XVI w., czyli w okresie reformacji. Z tego względu nierzadko bywa zaliczany do wyznań protestanckich. Tymczasem, biorąc pod uwagę przyjętą doktrynę oraz obowiązują...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6+7 =
Dzienkóje za informacje. Pozdrawiam Janusz. Janósz | 19.02.2021
Bardzo dziekuje. Droga kżyrzowa to bardzo porzyteczne naborzeństwo. Bug zapłać Grarzyna | 20.02.2021