Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza Święta na żywo - online: Klasztor Benedyktyn... Oglądaj teraz

Święconka 2021 - błogosławieństwo pokarmów w domu, treść modlitwy

Święconka 2021 - błogosławieństwo pokarmów w domu, treść modlitwy

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę 2021 będzie wyglądało inaczej, niż zazwyczaj. Nie oznacza to jednak, że "święconki" nie będzie wcale - w tym roku w wielu kościołach odbędzie się ona na wolnym powietrzu. Błogosławieństwo pokarmów odbędzie się jednak pod pewnymi ograniczeniami.


W 2021 roku święcenie pokarmów będzie mogło mieć miejsce przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem, kościoły zostały zobowiązane do przestrzegania następujących zasad:

- limit wiernych w kościele: jedna osoba na 20 metrów kwadratowych,

- wszyscy muszą mieć zasłonięte usta i nos maseczkami,

- odstęp pieniędzy osobami w kościele musi wynosić co najmniej 1,5 metra.


Aby umożliwić wiernym udział w obrzędzie, w większości parafii święconka odbędzie się przed kościołem, na wolnym powietrzu.


W związku z ograniczeniami w wielu kościołach została również zwiększona liczba Mszy św. w Niedzielę Wielkanocną. Dodatkowo we wszystkich diecezjach zostały wydane dyspensy, w związku z czym nikt nie będzie miał grzechu ciężkiego, kiedy nie będzie uczestniczył we Mszy św. wielkanocnej.


Należy zaznaczyć, że Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów utrzymała zeszłoroczne wskazania dotyczące obrzędów wielkanocnych i zaznaczyła, że to do biskupów diecezjalnych należą szczegółowe decyzje w tej kwestii. Dokładne informacje na temat zasad obowiązujących na danym terenie, można znaleźć m.in. na stronach internetowych diecezji.


Co w sytuacji, gdy z powodu np. kwarantanny nie będzie można wziąć udziału w obrzędzie poświęcenia pokarmów? Tak jak w ubiegłym roku, istnieje możliwość pobłogosławienia pokarmów w domu, w trakcie tzw. liturgii domowej.


Jak pobłogosławić pokarmy w domu?

W Niedzielę Wielkanocną wierni będą mogli pobłogosławić pokarmy samodzielnie w domu. Do obrzędu należy się jednak odpowiednio przygotować - wielkanocny stół powinien być przykryty białym obrusem, w miarę możliwości powinien być ozdobiony zielonymi gałązkami (np. bukszpanem). Istotnym elementem jest też zapalona świeca, która ma przypominać paschał, będąca symbolem Chrystusa zmartwychwstałego. Koszyk wypełniony pokarmami powinien znajdować się w centralnym miejscu stołu.


Modlitwa błogosławieństwa pokarmów - treść


Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.


Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.


Albo:


Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.


Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

*  *  *

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.


Módlmy się.

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. 

Wszyscy: Amen.


(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Polecane artykuły

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem? Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Ile trwa msza komunijna? Ile trwa msza komunijna?
Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.Ile trwa msza komunijna?Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dw...
Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie
Potwierdzenie śmierci papieża odbywa się zgodnie ze starymi rytuałami. Po pogrzebie i pochówku nadchodzi czas na konklawe, czyli głosowania kardynałów wybierających tajnie nową głowę Kościoła.Śmierć papieża – obudzić zmarłegoŚmierć papieża oficjal...
Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży
Przepowiednia Malachiasza związana jest z kolejnymi papieżami. Od kilku już wieków wzbudza sporo emocji, tym bardziej, że koniec pontyfikatu 112 papieża ma być końcem chrześcijaństwa lub wręcz Apokalipsą.Czym jest przepowiednia Malachiasza, jak br...
Koronka do Miłosierdzia Bożego online Koronka do Miłosierdzia Bożego online
Koronka do Miłosierdzia Bożego to szczególna modlitwa, którą Jezus podyktował siostrze Faustynie w 1935 roku. Chrystus obiecał wówczas, iż każdy, kto będzie z ufnością i gorliwością ją odmawiać, ten dostąpi łask, o które prosi.Dziś uchodzi za jedn...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7-4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!