Modlitwa „Chwała Ojcu” to bardzo stara formuła modlitewna określana mianem doksologii, a więc modlitwy, w której człowiek wychwala Stwórcę i jego potęgę.
Historia modlitwy „Chwała Ojcu”
Modlitwa „Chwała Ojcu” zaliczana jest do tak zwanych doksologii. Doksologia w liturgii oznacza formułę modlitewną, która skupia się na głoszeniu chwały Boga. „Chwała Ojcu”, znana kiedyś bardziej pod łacińską nazwą „Gloria Patri”, nazywana jest Doksologią małą (wielką jest „Gloria in excelsis Deo”). Jest to modlitwa mająca swój początek we wczesnych okresach chrześcijaństwa, najprawdopodobniej w III/IV wieku, aczkolwiek podobne formy znane były w judaizmie i pierwsi chrześcijanie z nich czerpali, podobne zwroty można znaleźć na przykład już w listach św. Pawła. Zawsze odnosiła się do Boga w trzech postaciach, miała więc charakter trynitarny. Z czasem stała się elementem liturgii godzin (za wyjątkiem Liturgii Trzech Młodzieńców), najpopularniejszą formułą kończącą psalmy i pieśni biblijne. Odmawiana jest w czasie modlitw różańcowych, w Liturgii Wigilii Paschalnej, w czasie chrztu, rzadziej w niektórych innych mszach świętych. „Chwała Ojcu” jest bardzo popularna w liturgii protestanckiej i wchodzi w skład hymnów liturgicznych bądź też znacząco wpłynęła na ich różne odmiany.
Znaczenie modlitwy „Chwała Ojcu”
Modlitwa „Chwała Ojcu” przez swą trynitarność, uznanie Boga w trzech osobach, była aktem wiary w dogmaty chrześcijańskie – Trójca Święta to element odróżniający chrześcijaństwo od innych znaczących religii, a w swych początkach od judaizmu. Choć sam tekst modlitwy „Chwała Ojcu” jest bardzo krótki, duchowni podkreślają jej ogromną moc. To czysta pochwała Boga, jego dobroci, bezinteresownej miłości do człowieka. Kardynał Raniero Cantalamessa (włoski kapucyn, kardynał, kaznodzieja Domu Papieskiego) określił wprost, że „podstawowym grzechem jest odmowa uwielbienia Boga. Odmawiając uwielbienia Boga, człowiek zostaje pozbawiony chwały Bożej”.
Teksty modlitwy „Chwała Ojcu”:
Chwała Ojcu
Chwała Ojcu, i Synowi
i Duchowi Świętemu -
jak była na początku, teraz,
zawsze i na wieki wieków.
Amen.
_____________________
Gloria Patri (tekst po łacinie)
Gloria Patri, et Filio, et Spiritui sancto.
Sicut erat in principio, et nunc, et semper
et in saecula saeculorum.
Amen.
_____________________
The Glory Be (tekst po angielsku)
Glory be to the Father,
and to the Son,
and to the Holy Spirit.
As it was in the beginning, is now,
and ever shall be, world without end.
Amen.
Komentarze:
bądź pierwszy!