Nowenna pompejańska (tzw. nowenną nie do odparcia) to modlitwa odmawiana na różańcu do Matki Bożej Pompejańskiej. Składa się z 6 tradycyjnych nowenn, a zatem trwa 54 dni. Dzieli się ją na dwie równe części po 27 dni.
Nowenna pompejańska - podział
• Pierwsza część, czyli trzy pierwsze nowenny, mają charakter błagalny;
• Druga część, tj. trzy następne nowenny, to modlitwy dziękczynne.
Nowenna pompejańska została rozpowszechniona przez dominikańskiego tercjarza Bartola Longo, który usłyszał o niej od 21-letniej Fortunatiny Agrelli z Neapolu. Ciężko chorej Fortunatinie, sposób odmawiania nowenny przekazała natomiast w prywatnym objawieniu sama Matka Boska. Po odmówieniu nowenny młoda kobieta cudownie wyzdrowiała. Uzdrowienie zostało w 1890 roku uznane przez papieża Leona XIII.
Zasady odmawiania nowenny pompejańskiej
1. Nowenna pompejańska powinna być odmawiana przez jedną osobę i w jednej intencji.
2. Nowennę należy odmawiać przez 54 dni codziennie, bez przerwy! Jeżeli przerwiemy nowennę, powinniśmy zacząć ją od nowa.
3. W ramach odmawiania nowenny pompejańskiej każdego dnia należy odmówić 3 części różańca (radosną, bolesną chwalebną), czyli 15 tajemnic (oczywiście można dołączyć także tajemnice światła, ale nie są one obowiązkowe).
4. Nowennę pompejańską odmawiamy na różańcu – zaczynamy od znaku krzyża, podania intencji, następnie odmawiamy: „Wierzę w Boga..” (na krzyżyku różańca), „Ojcze nasz” (na większym paciorku), trzykrotnie „Zdrowaś Maryjo” (na trzech mniejszych paciorkach), „Chwała Ojcu” i zapowiadamy pierwszą tajemnicę.
5. Po zapowiedzi tajemnicy odmawiamy dziesiątkę różańca, tj.: „Ojcze nasz”, 10 x „Zdrowaś Maryjo” oraz „Chwała Ojcu”. Każdą taką dziesiątkę musimy odmówić 15 razy. Można sobie robić między nimi przerwy.
6. Po odmówieniu tajemnic należy odmówić modlitwę końcową:
• w trakcie części błagalnej (przez pierwsze 27 dni) brzmi ona następująco: „Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.”
• w trakcie części dziękczynnej (przez kolejne 27 dni): „Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.”
• kończymy różaniec „Pod Twoją obronę” oraz trzykrotnym zawołaniem: „Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!”
Komentarze:
bądź pierwszy!