Zgodnie z wytycznymi zawartymi w „Dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu” z 25 marca 1993 r. nic nie stoi na przeszkodzie, aby katolik uczestniczył w nabożeństwach innych Kościołów. Co więcej, we wspomnianym dokumencie znajdziemy nawet zachętę, aby ów udział był udziałem aktywnym. W „Dyrektorium…” czytamy bowiem: „gdy chodzi o celebracje liturgiczne sprawowane w innych Kościołach i Wspólnotach eklezjalnych, radzi się katolikom uczestniczyć w psalmach, responsoriach, hymnach i wspólnych gestach Kościoła, który ich zaprosił. Jeśli gospodarze to im proponują, mogą oni odczytać dany tekst lub wygłosić homilię”.
Katolik, a udział w życiu sakramentalnym innych Kościołów
Należy dodać, że cytowany fragment odnosi się do uczestnictwa w liturgii niesakramentalnej. Jeżeli chodzi natomiast o udział w życiu sakramentalnym innych Kościołów, w tym o przyjmowanie Eucharystii poza Kościołem katolickim, sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana:
1. według prawa kanonicznego Kościoła katolickiego wierny, jeżeli nie jest w stanie dotrzeć do własnego szafarza, może przyjąć sakrament pokuty, Eucharystii lub namaszczenia chorych od szafarza z któregokolwiek Kościoła wschodniego, w tym z Kościoła prawosławnego. Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że Kościół prawosławny rezerwuje Eucharystię wyłącznie dla swoich wyznawców – przyjęcie komunii świętej jest więc znakiem przynależności eklezjalnej. Tym samym katolik, który przystępuje w cerkwi do Eucharystii, w oczach prawosławnych porzuca swoją dotychczasową wiarę i staje się automatycznie jednym z nich.
2. katolik nie powinien przyjmować komunii świętej ani w Kościele anglikańskim, ani w Kościołach protestanckich. Zakaz ten obowiązuje z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na różnice w pojmowaniu obecności Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii. I po drugie, Kościół rzymskokatolicki nie uznaje ważności święceń udzielanych w wymienionych Kościołach, a szafarzem Eucharystii może być wyłącznie ważnie wyświęcony kapłan.
Sprawowanie Eucharystii
Na koniec warto też wspomnieć, że w świetle obowiązujących przepisów kanonicznych kapłani katoliccy nie mogą koncelebrować mszy świętej razem z kapłanami lub szafarzami innych Kościołów/Wspólnot eklezjalnych (kan. 908 KPK). Niedozwolone jest zatem wspólne sprawowanie Eucharystii przez katolickiego księdza i np. prawosławnego kapłana bądź protestanckiego pastora.
Komentarze:
bądź pierwszy!