Dla wielu polskich rodzin wieczór wigilijny kończy się udziałem w wyjątkowej Mszy Świętej – w pasterce. Ta sprawowana w nocy z 24 na 25 grudnia Eucharystia stanowi uroczyste rozpoczęcie obchodów Bożego Narodzenia. Tym samym przynależy już do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Czy jesteśmy zobowiązani do udziału w tej szczególnej Mszy? Czy, jeśli wzięliśmy udział w pasterce, musimy iść do kościoła 1. dnia Świąt?
Czy pasterka jest obowiązkowa?
Po pierwsze, udział w pasterce nie jest obowiązkowy, obligatoryjny jest natomiast udział w którejkolwiek z Mszy Świętych sprawowanych w Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Oznacza to, że uczestnicząc w pasterce, spełniamy ów obowiązek, ale możemy równie dobrze wziąć udział w Eucharystii odprawianej w godzinach porannych lub popołudniowych.
Po drugie, skoro biorąc udział w pasterce, spełniliśmy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej sprawowanej w Uroczystość Bożego Narodzenia, nie musimy tego dnia (tj. 25 grudnia) ponownie iść do kościoła.
Godzina pasterki - czy jest ważna?
Wbrew powszechnemu przekonaniu pasterka nie zawsze zaczyna się o północy. W wielu parafiach odprawiana jest np. o 22:00. Dlaczego? Ponieważ to nie konkretna godzina decyduje o tym, czy pasterka jest pasterką. Istotna jest natomiast odpowiednia pora sprawowania Mszy Świętej (czyli noc z 24/25 grudnia), a także użyte w trakcie Mszy Świętej formularze modlitewne oraz fragmenty Pisma Świętego (przeznaczone dla tej i tylko dla tej liturgii).
Podsumowując: udział w pasterce jest udziałem w liturgii Bożonarodzeniowej. Oznacza to, że wierni, którzy uczestniczą we Mszy z 24 na 25 grudnia, nie muszą pojawiać się już na Eucharystii sprawowanej w ciągu dnia. Warto jednak wziąć pod uwagę, że liturgie sprawowane podczas Uroczystości Narodzenia Pańskiego różnią się między sobą nie tylko godziną, ale także atmosferą oraz czytaniami.
Komentarze: