Czy w Kościele katolickim w każdy piątek obowiązuje post? Nie, ale we wszystkie piątki należy zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Zgodnie z przepisami kanonicznymi post i wstrzemięźliwość nie są bowiem tym samym.
Post a wstrzemięźliwość
Post w Kościele Katolickim obowiązuje tylko w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek, dotyczy wszystkich wiernych pomiędzy 18. a 60 rokiem życia i polega na ograniczeniu spożywanego w ciągu dnia jedzenia do jednego posiłku sytego oraz dwóch niepełnych.
Z kolei wstrzemięźliwość od spożywania mięsa obowiązuje w Środę Popielcową, w Wielki Piątek oraz we wszystkie pozostałe piątki roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość (np. jeżeli Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzona jest w piątek, wówczas post zostaje zniesiony – wiernym udzielana jest dyspensa). Wstrzemięźliwość dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia.
Warto także wspomnieć, że w 2013 r. Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zniesieniu nakazu powstrzymywania się od zabaw w piątki (nakaz ten obowiązuje obecnie we wszystkie dni Wielkiego Postu).
Co z jedzeniem mięsa w piątek?
Podsumowując, zgodnie z obowiązującymi przepisami w piątki katolik nie musi pościć, może się bawić, ale nie powinien jeść mięsa. Osoby, które z uzasadnionych przyczyn, nie mogą zachować wstrzemięźliwości (np. korzystają z punktów zbiorowego żywienia, są w podróży), powinny podjąć w zamian inną formę pokuty.
Osoby zainteresowane tym zagadnieniem odsyłamy do Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1249-1253) oraz do nowelizacji IV przykazania kościelnego (Uchwała nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.).
Komentarze: