Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła?
Wielka Sobota? Błogosławieństwo pokarmów, czyli święconka. Niedziela Wielkanocna? Święto nakazane, czyli obowiązkowy udział wiernych w liturgii. A co z Poniedziałkiem Wielkanocnym – czy znowu trzeba iść do kościoła?
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego udział we Mszy Świętej w drugi dzień Świąt Wielkanocnych nie jest obligatoryjny, co oznacza, że nieobecność w kościele w Lany Poniedziałek nie skutkuje popełnieniem grzechu ciężkiego. Jednocześnie w Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych z 21 października 2003 r. czytamy: Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii.
Msza Święta w Poniedziałek Wielkanocny - wyjaśnienie
Aby lepiej zrozumieć tę wypowiedź Episkopatu, warto zajrzeć do kalendarza liturgicznego, w którym nie występuje powszechnie znane i używane sformułowanie „drugi dzień świąt Wielkanocnych” ani nawet „Poniedziałek Wielkanocny”, a wyrażenie: „Poniedziałek w oktawie Wielkanocy”. Dzień po nim następuje z kolei „Wtorek w oktawie Wielkanocy”, potem „Środa w oktawie Wielkanocy” itd. Oznacza to, że w przypadku obchodów 2. dnia Świąt Wielkanocnych mówimy raczej o zwyczaju społecznym. Podłoże teologiczne ustępuje tutaj bowiem miejsca tradycji. Podobnie sprawa wygląda z tzw. drugim dniem Bożego Narodzenia.
Jak brzmi zatem odpowiedź na pytanie, czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła? Bardzo jasno: zachęta ze strony duchownych jest, jednak obowiązku brak.
Komentarze:
bądź pierwszy!