W kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Jest jednym z dwóch – obok Wielkiego Piątku – dni pokuty, w których wiernych obowiązuje zarówno post ścisły, jak i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Zgodnie z przepisami kościelnymi post ścisły – obejmujący jeden posiłek do syta i dwa posiłki niepełne w ciągu dnia – dotyczy wszystkich katolików, którzy znajdują się pomiędzy 18. a 60. rokiem życia.
Z kolei do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobligowani wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. rok życia.
O nakazanym w Środę Popielcową poście oraz wstrzemięźliwości mówi Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 1251): Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Jednocześnie przypominamy, że Środa Popielcowa nie należy do świąt nakazanych – w tym dniu wierni nie są zatem zobowiązani do udziału we mszy świętej.
Komentarze: