Wielki Piątek – dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa na krzyżu – jest jednym z dwóch dni w roku liturgicznym, w których wiernych Kościoła katolickiego obowiązuje ścisły post.
Post ścisły polega na ograniczeniu spożywanych posiłków do jednego posiłku sytego i dwóch niepełnych w ciągu dnia, i dotyczy wszystkich katolików pomiędzy 18. a 60. rokiem życia.
Ponadto w Wielki Piątek nakazowi postu ścisłego towarzyszy także nakaz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, którą powinny zachować wszystkie osoby po 14 roku życia.
Regulacje dotyczące zarówno postu ścisłego, jak i wstrzemięźliwości, znajdują się w Kodeksie Prawa Kanonicznego – zainteresowanych zagadnieniem odsyłamy do kanonów 1249-1253.
Warto dodać, że Wielki Piątek jest także wyjątkowym dniem pod względem liturgicznym. Wówczas nie sprawuje się bowiem Eucharystii, a w ramach Komunii św. rozdawane są hostie konsekrowane w Wielki Czwartek. Odprawiana w godzinach popołudniowych/wieczornych Liturgia Męki Pańskiej, którą poprzedza zazwyczaj nabożeństwo drogi krzyżowej, ma natomiast niepowtarzalną strukturę – jej centralnym wydarzeniem jest adoracja Krzyża, a ostatnią częścią procesja do Grobu Pańskiego. Zgodnie z przepisami kanonicznymi wierni nie muszą jednak w Liturgii Męki Pańskiej uczestniczyć, a sam Wielki Piątek nie należy do świąt nakazanych.
Komentarze:
bądź pierwszy!