Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Adoracja Najświętszego Sakr...: Bazylika Najświętsz... Oglądaj teraz

Jak wygląda Niebo? Opis z Biblii

Jak wygląda Niebo? Opis z Biblii Pixabay

Niebo dla chrześcijan to zarówno stan nieopisanej radości łączącej się z przebywaniem w obecności Boga, jak i miejsce, do którego trafiają dusze bez grzechów. Zatem jak wygląda Niebo?


Jak wygląda Niebo? Chrześcijaństwo


Jak wygląda Niebo w ujęciu chrześcijańskim – dla duszy


Niebo dla chrześcijan, jak zresztą dla wszystkich wyznawców religii abrahamicznych, to zarówno stan radości wywoływany wiecznym przebywaniem duszy w obecności Boga, aniołów i świętych (teolodzy mówią o tak zwanym „widzeniu uszczęśliwiającym”), jak i konkretne miejsce, w którym dusze takie przebywają. Mowa oczywiście o Niebie, które potocznie zwiemy Rajem.


Trafiają tam osoby, które umarły w łasce, w harmonii z Bogiem, a ponadto w chwili śmierci byli oczyszczeni z grzechów śmiertelnych i powszednich (ewentualnie zostali z nich oczyszczeni w Czyśćcu). Czasem używa się też określenia „uczty niebieskiej” lub „wiecznej komunii z Bogiem”, co jest metaforycznym określeniem na wieczną szczęśliwość, idealną wspólnotę z innymi przebywającymi w Niebie oraz na doskonałą obfitość tego, co trzeba duszy.


Nawet dla konkretnego miejsca obowiązuje jednak nie „rzeczywistość geograficzna”, a duchowa, nie z tego świata, nierzeczywista. Słowo „Niebo” i odnoszące się do niego wyrazy rodzime w Piśmie Świętym powtarzają się 650 razy. Samo „Niebo” zapisano tam 451 razy (w tym 276 razy w Nowym Testamencie), zaś „niebiosa” 112 razy. Niebo nie jest wieczne, ma przeminąć.


Jak wygląda Niebo w ujęciu chrześcijańskim – kraina szczęścia


Na przestrzeni wieków znajdziemy wiele różnych opisów Nieba jako konkretnego już miejsca. Obecnie uważa się, że stworzono je po to, aby przybliżyć prostym wiernym obraz miejsca obecności/zamieszkania żywego Boga, chcąc ich zachęcić do przykładnego życia: tak naprawdę jednak nikt nie wie, jak wygląda Raj, wszystko, co możemy powiedzieć i wymyślić, jest tylko namiastką niebiańskich wspaniałości.


Niektórzy teolodzy uważają, że Niebo może wyglądać dla każdego inaczej – dusza łączy się jednak z ciałem, a to na ziemi miało swoje ulubione miejsca, krajobrazy, więc może dla jednych Niebo będzie pełne górskich pejzaży, dla innych wyspą wśród ciepłych mórz... Starzy i chorzy będą tam zdrowi i pełni sił, spotkamy bliskie nam osoby, które odeszły wcześniej. Są tacy, którzy uważają, że będą tam nasze ukochane zwierzęta, kwiaty – ogólnie zresztą ma to być miejsce pokojowego egzystowania człowieka z naturą i samej natury z sobą. Ogólnie już w Starym Testamencie zapowiadano, że w Niebie doznać będzie można dosłownie wszelkich rodzajów szczęścia, zobaczyć i poczuć wszystko, co Bóg stworzył, choć jest tego tak wiele, że nie starczy wieczności. Nie ma tam śmierci, bólu, rozpaczy, odtworzony ponownie został Eden, rajski ogród, z drzewem życia. Nie ma też nocy, gdyż Bóg jest światłością.


Pierwsze wyobrażenia Nieba


Pierwsze wyobrażenia Nieba – które w języku hebrajskim występuje zawsze w liczbie mnogiej, a więc jako „niebiosa” – mówią o „firmamencie”, sklepieniu na filarach. Znajdować miał się tam tron Boga („Pan w Niebie tron swój ustawił” możemy przeczytać), a wokół niego sławili boską chwałę święci i aniołowie. Firmament ten oddzielał wody górne od dolnych – gdy doszło do potopu, wody te z góry i z dołu zalewały ziemię.


Wizje Nieba jako konkretnego miejsca


Nasze wizje Nieba jako konkretnego miejsca ukształtowane zostało przez kulturę: relacje świętych, którzy mieli tam bywać, opisy w literaturze (chociażby słynna „Boska komedia”), wyobrażenia malarzy.


Najczęściej to miejsce ponad chmurami lub w chmurach, od którego bije blask, a prowadzi doń zdobiona brama. Nad sielskimi krajobrazami unoszą się aniołowie, po „zielonych pastwiskach” spacerują szczęśliwe dusze: takie wyobrażenie ma silne korzenie w kulturze judaistycznej. Żydzi byli narodem mieszkającym w trudnych warunkach, wśród pustyń, stepów, zajmowali się zaś głównie hodowlą owiec i rolnictwem, więc wizja wszechobecnej zieleni kojarzyła się jednoznacznie ze szczęściem i dostatkiem.


Ale już święty Jan opisywał Niebo jako miasto z czystego złota, o bramach z pereł; bram tych ma być 12, podobnie jak i fundamentów pod miastem. W Piśmie Świętym znajdziemy określenia o „mieście na górze”, „nowym Jeruzalem”. Jezus przedstawiał je jako dom Ojca, w którym każdy znajdzie swoje miejsce, sam zaś nastrój tam panujący miał mieć wiele z uczty weselnej.


Jednocześnie wierzono, że samo Niebo ma sfery, coś na wzór słynnych piekielnych kręgów. W Piśmie Świętym kilka razy potwierdzono, że istnieją różne Nieba, święty Paweł na przykład wspomina o „trzecim Niebie”. I tyle jest ich wymienianych w Biblii. Potocznie jednak najczęściej sądzono, że istnieje takich sfer siedem, do każdej kolejnej trafiają bardziej bogobojni ludzie. Podział Nieba na sfery potwierdziłby niejako sam Jezus, przekazując siostrze Faustynie:


Dla dusz wybranych jest w samym niebie niebo, gdzie nie wszyscy wstęp mają, ale tylko dusze wybrane. Niepojęte szczęście, w którym dusza zatopiona będzie. 


Inne wyobrażenia Nieba


Słowiańskie Niebo


A jak wyobrażali sobie Niebo dawni Słowianie, sprzed chrystianizacji? Wierzono, że dusza składa się z 2 lub 3 części, wędrujących w inne miejsca, do Wyraju i Nawii. Ta druga „powstała” później, prawdopodobnie już po tym, jak docierały echa wierzeń z krajów, w których przyjęto chrześcijaństwo, wcześniej raczej istniały dwa odrębne Wyraje: Wężowy i Ptasi.


Trudno to jednak uznać za odpowiedniki Nieba i Piekła. Bliżej Nieba był Wyraj Ptasi, rajski ogród otoczony murem, do którego wiodła żelazna brama, a całość, choć położone w koronie Drzewa Życia, otaczać miało ciepłe morze. Dusze dolatywały tam na skrzydłach ptaków, mogły tam pozostać lub czekać na reinkarnację.


W Nawii natomiast dusze pozostawały na wieczność, łącząc się w jedno z duszami przodków, choć w określone dni mogły przybywać na ziemię. Największą różnicą w postrzeganiu zaświatów w stosunku do ujęcia chrześcijańskiego była owa rozdzielność dusz – uczynki nie decydowały o tym, że dusza pójdzie do odpowiednika Nieba i Piekła, każda część szła do swojego świata. Dusze największych grzeszników zaś, samobójców, dzieciobójców itp., nie szły w zaświaty, lecz jako różne demony snuły się po ziemi.


Wizja Nieba w innych religiach - judaizm, islam, hinduizm, buddyzm


Odpowiedniki Nieba znajdziemy w większości religii.


W judaizmie poświęca się mu mało miejsca, skupiając się bardziej na życiu doczesnym. Jest albo stanem duchowej bliskości z Bogiem, albo też bardziej materialnym miejscem spokoju i radości, więc nie odbiega za bardzo od tego, co w chrześcijańskie.


W islamie Niebo nosi nazwę Dżanna, to miejsce – ogród lub dom, takie najczęściej padają sformułowania – niewypowiedzianego szczęścia, spokoju, dostatku, gdzie nie trzeba snu, z rzekami dosłownie płynącymi miodem i mlekiem, z wiecznym urodzajem, z domami z drogocennych kamieni, ale i różnymi sferami – można być bliżej lub dalej Allaha. Wszystko to ma być motywacją do prowadzenia życia zgodnego z zasadami Koranu. Wiele emocji wzbudza oczywiście sprawa hurys – idealnych żon, które czekają tam na wyjątkowo pobożnych muzułmanów (zaś kobiety będą miały takich mężów jak na ziemi).


W hinduizmie Niebo nie jest sprawą ostateczną – to kraina obfitości i duchowego spokoju, miejsce, gdzie żyją bogowie, ale to tylko etap w cyklu reinkarnacji, miejsce nagrody dla żyjących w prawy sposób. Ostateczne wyzwolenie, moksza, to uwolnienie się od cyklu narodzin i śmierci, a także zjednoczenie z Brahmanem, absolutem.


Niebo w buddyzmie także – choć oferuje szczęście, brak cierpienia, dostatek – jest częścią cyklu, na którego końcu jest Nirwana, a więc coś ponad Niebo. W hinduizmie i buddyzmie Niebo więc istnieje, ale nie jest celem ostatecznym.

Polecane artykuły

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Ile trwa msza w Wielki Czwartek? Ile trwa msza w Wielki Czwartek?
W Wielki Czwartek odbywają się dwie msze, z tym że tylko jedna, wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej jest odprawiana w każdym z kościołów.Ile trwa msza w Wielki Czwartek?W Wielki Czwartek odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (zwana też Missa in Co...
Ile trwa msza w Wielki Piątek? Ile trwa msza w Wielki Piątek?
Wielki Piątek to wyjątkowy dzień – w kościołach nie ma mszy świętych, jest tylko liturgia. To jednak też czas odwiedzin Grobu Pańskiego, Gorzkich Żalów oraz procesji Drogi Krzyżowej.Ile trwa msza w Wielki Piątek?Wielki Piątek jest wyjątkowym dniem...
Ile trwa msza w Wielką Sobotę? Ile trwa msza w Wielką Sobotę?
Wielka Sobota jest dniem zadumy nad śmiercią Jezusa, w Wielką Sobotę nie ma mszy świętej, są jednak inne okazje do odwiedzenia kościołów.Ile trwa msza w Wielką Sobotę?Wielka Sobota jest dniem bez mszalnej celebracji – tego dnia nie ma mszy świętej...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Życzenia dla księdza: urodzinowe, imieninowe, bożonarodzeniowe, wielkanocne, na prymicje, na Wielki Czwartek Życzenia dla księdza: urodzinowe, imieninowe, bożonarodzeniowe, wielkanocne, na prymicje, na Wielki Czwartek
Zgodnie z panującym zwyczajem życzenia dla księdza powinny mieć religijny charakter albo chociaż zawierać religijny akcent. Co zatem warto dodać do tradycyjnego „zdrowia, szczęścia, pomyślności”? Jakich zwrotów i sformułowań używać, zwracając się ...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 8+9 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!