Kolęda to potoczne określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza (bądź osoby duchownej, która go reprezentuje) w domach parafian.
Kolęda - podstawowe informacje
Obowiązek wizytowania parafian nakłada na proboszcza prawo kanoniczne: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując (...).” (KPK, kan. 529 § 1)
W Polsce kolęda zazwyczaj rozpoczyna się po świętach Bożego Narodzenia i trwa do 2 lutego (czyli do święta Ofiarowania Pańskiego/Matki Bożej Gromnicznej), ale w niektórych parafiach zdarza się, że pierwsze wizyty duszpasterskie mają miejsce w okresie Adwentu.
Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej? Ważne wskazówki
• Pamiętaj, że kapłan jest gościem i okaż mu szacunek – zadbaj o porządek w domu oraz stroje wizytowe wszystkich domowników;
• Nakryj stół białym obrusem, postaw na stole krzyż i zapalone świece; połóż również Pismo Święte, wodę święconą oraz kropidło.
UWAGA: Jeśli nie masz wody święconej, nalej wodę z kranu i poproś kapłana na początku wizyty o jej pobłogosławienie.
• Jeżeli masz środki pieniężne, którymi możesz wspomóc parafię, przygotuj wcześniej kopertę z ofiarą, aby w czasie wizyty duszpasterza uniknąć zamieszania lub ewentualnego skrępowania.
• W wielu parafiach kapłanowi w kolędzie towarzyszą ministranci – dla nich możesz przygotować słodycze lub drobne.
• Przygotuj mały poczęstunek – nawet jeśli kapłan będzie się spieszył i nic nie skosztuje, będzie to miły gest.
• Nie zapomnij wyłączyć telewizora na czas wizyty kapłana – przeszkadza on zarówno w modlitwie, jak i w rozmowie.
Jak przebiega wizyta duszpasterska?
Kapłan, wchodząc do domu parafianina, wita się słowami: „Pokój temu domowi!” (na co należy odpowiedzieć: „I wszystkim jego mieszkańcom”) albo innym pozdrowieniem, np. „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” czy „Szczęść Boże”. Następnie przechodzi do pomieszczenia, w którym znajduje się przygotowany stół. Tam rozpoczyna się część religijna wizyty.
Część religijna wizyty składa się z modlitwy kapłana o błogosławieństwo dla mieszkańców domu, np.: „Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa”, po której wszyscy wspólnie odmawiają „Ojcze Nasz” lub „Zdrowaś Maryjo”. Zdarza się, że ksiądz czyta również fragment Pisma Świętego albo intonuje kolędę. Część religijna kończy się pokropieniem wodą święconą domu oraz jego mieszkańców.
Po poświęceniu przychodzi czas na rozmowę i zaproponowanie poczęstunku. Ze względu na wiele mieszkań do odwiedzenia zwykle ksiądz może zostać tylko kilka minut, żeby porozmawiać. Dlatego, jeżeli mamy wiele pytań lub wątpliwości odnośnie wiary tudzież życia Kościoła, powinniśmy poprosić kapłana o spotkanie w innym, dogodnym dla obu stron, terminie.
Komentarze: