Wśród polskich katolików od kilku lat można zaobserwować rosnące zainteresowanie mszami o uzdrowienie. Czym różnią się od „normalnych” mszy? Kiedy i gdzie są odprawiane? Czego można się spodziewać, uczestnicząc w tego typu spotkaniu modlitewnym? Poniżej odpowiadamy na pytania, które nurtują wielu wiernych.
Czym różni się msza o uzdrowienie od zwykłej mszy?
Msza święta o uzdrowienie od „normalnej”, regularnej mszy świętej różni się przede wszystkim porządkiem, oprawą oraz czasem trwania. Przy czym należy podkreślić, że w dokumentach Kościoła nie znajdziemy odgórnych wytycznych, określających jak tego typu zgromadzenie ma wyglądać. Tym samym pomiędzy spotkaniami modlitewnymi organizowanymi w poszczególnych parafiach mogą występować – zwykle nieznaczne – różnice.
W większości przypadków struktura mszy o uzdrowienie jest jednak podobna, tzn.:
- msza święta (z dłuższym kazaniem lub z homilią);
- po mszy świętej następuje wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu (w niektórych parafiach odmawiany jest różaniec), i to właśnie w ramach nabożeństwa prowadzona jest modlitwa wstawiennicza o uzdrowienie duchowe i fizyczne, której towarzyszą pieśni uwielbienia;
- po końcowym błogosławieństwie eucharystycznym kapłani udzielają wiernym indywidualnego błogosławieństwa z nałożeniem rąk;
- zwykle pomiędzy mszą świętą a nabożeństwem albo pod koniec nabożeństwa kapłan odczytuje świadectwa wiernych o otrzymanych łaskach bądź uzdrowieni dzielą się swoimi świadectwami osobiście;
- na zakończenie modlitwy poświęcane są sakramentalia: woda, olej oraz sól. Czasami kapłan błogosławi również przyniesione przez zgromadzonych dewocjonalia.
Ze względu na tę dość rozbudowaną strukturę, mszę o uzdrowienie trwają dłużej niż „zwykłe” msze święte – około 3 godzin. Warto dodać, że cechą charakterystyczną tych spotkań modlitewnych jest rozbudowana oprawa muzyczna, o którą dbają wierni (diakonia muzyczna). Świeccy zaangażowani są także w samo prowadzenie modlitw wstawienniczych (diakonia wstawiennicza).
Kiedy i gdzie są odprawiane msze święte o uzdrowienie?
Msze święte o uzdrowienie nie są sprawowane we wszystkich parafiach. Co więcej, zwykle tego rodzaju spotkania modlitewne są organizowane raz jakiś czas, np. dwa razy w miesiącu, kilka razy w roku.
Ta rzadsza częstotliwość wynika z faktu, że nie każdy kapłan odprawia mszę świętą o uzdrowienie (chociaż każdy na mocy sakramentu święceń ma takie prawo). Terminy zgromadzeń zależą zatem od dostępności danego księdza.
Czego można się spodziewać na mszy o uzdrowienie?
Na modlitwę o uzdrowienie wielu wiernych reaguje bardzo żywiołowo, emocjonalnie – część osób głośno się śmieje, inni płaczą, krzyczą albo padają bezwładnie na podłogę. To zjawisko niekontrolowanego, niezamierzonego upadku posiada nawet odrębną nazwę – określa się je spoczynkiem (a czasem też zaśnięciem) w Duchu Świętym.
Z punktu widzenia postronnego obserwatora nietypowym zachowaniem spotykanym często wśród uczestników zgromadzenia jest również mówienie językami (rozumiane jako wypowiadanie dźwięków niezrozumiałych), które w religii katolickiej uznawane jest za jeden z darów/charyzmatów Ducha Świętego.
Czy braliście kiedyś udział we mszy świętej o uzdrowienie? Jakie wrażenia i emocje wywołało w Was to modlitewne spotkanie? Zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami oraz opiniami na omawiany temat w komentarzach.
Komentarze: