Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Przebieg chrztu bez Mszy krok po kroku

Przebieg chrztu bez Mszy krok po kroku

W Instrukcji Duszpasterskiej Episkopatu o Udzielaniu Sakramentu Chrztu Świętego Dzieciom z 1975 r. możemy przeczytać, że „zasadniczo dzieci należy chrzcić podczas Mszy Św.”. W wyjątkowych i uzasadnionych okolicznościach zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły.


Jak wygląda obrzęd chrztu bez Mszy krok po kroku?


Kapłan po wcześniej odprawianej Mszy Św. idzie do zakrystii, aby przebrać się szaty liturgiczne właściwe dla sprawowania sakramentu chrztu. Następnie zaprasza rodziców z dzieckiem oraz rodziców chrzestnych przed ołtarz i rozpoczyna liturgię chrztu:


UWAGA: W przytoczonych poniżej dialogach zastosowano skróty: „K” – kapłan, „R” – rodzice, „R.Ch.”– rodzice chrzestni.


K: Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

R: (np.) Anna Maria

K: O co prosicie Kościół św. dla waszego dziecka (np. Anny Marii)?

R: O chrzest. 

K: Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

R: Jesteśmy świadomi.

K: A wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu ich obowiązku? 

R.Ch: Jesteśmy gotowi.

K: (Imię/imiona dziecka, np. Anno Mario), wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę cię znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni. 


Kapłan podchodzi do dziecka i kreśli na jego czole znak krzyża. To samo robią rodzice oraz rodzic chrzestni. Następnie celebrans przystępuje do odmówienia modlitwy egzorcyzmu. Potem kładzie rękę na dziecku, odmawia modlitwę poświęcenia wody i zwraca się do rodziców i chrzestnych:


K: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dziecko otrzymują z miłości Bożej przez sakrament chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nim to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dziecko otrzymują chrzest.

K: Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

R. i R. Ch.: Wyrzekamy się.

K: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?

R. i R. Ch: Wyrzekamy się.

K: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

R. i R. Ch.: Wyrzekamy się.

K: Czy wierzycie w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

R. i R. Ch.: Wierzymy.

K: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa, Jego Syna jedynego, a naszego Pana, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?

R. i R. Ch.: Wierzymy.

K: Czy wierzycie w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

R. i R. Ch.: Wierzymy.

K: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Rodzice, chrzestni i wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Amen.


Następnie rodzice ściągają nakrycie głowy dziecka, a kapłan zwraca się do nich słowami:

K: Czy chcecie, aby (imię/imiona dziecka, np. Anna Maria) otrzymał/a chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wspólnie wyznaliśmy?

Rodzice i chrzestni: Chcemy.

Kapłan w tym momencie trzykrotnie polewa głowę dziecka wodą i wypowiada formułę chrztu św., czyli:

K: (imię/imiona dziecka, np. Anno Mario), ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz, zawsze i na wieki wieków. Amen.


Kapłan odmawia modlitwę i namaszcza dziecko krzyżmem świętym na czubku głowy. Potem matka chrzestna podaje lub sama nakłada dziecku białą szatę. Zanim to jednak nastąpi, kapłan zwraca się do dziecka:

K: (imię/ona dziecka, np. Anno Kowalska) stałaś się nowym stworzeniem i przyoblekłaś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.

Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Amen.

Kapłan: Przyjmijcie światło Chrystusa.

W tym momencie ojciec chrzestny zapala świecę od paschału (lub robi to kapłan i przekazuje świecę chrzestnemu).

K: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dzieci, oświecone przez Chrystusa, postępowały zawsze jak dzieci światłości, a trwając w wierze, mogły wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

K: Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Alleluja, alleluja.


Kapłan odmawia modlitwy końcowe i kończy liturgię chrztu błogosławieństwem.

Polecane artykuły

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Ile trwa msza w Wielki Czwartek? Ile trwa msza w Wielki Czwartek?
W Wielki Czwartek odbywają się dwie msze, z tym że tylko jedna, wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej jest odprawiana w każdym z kościołów.Ile trwa msza w Wielki Czwartek?W Wielki Czwartek odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (zwana też Missa in Co...
Ile trwa msza w Wielki Piątek? Ile trwa msza w Wielki Piątek?
Wielki Piątek to wyjątkowy dzień – w kościołach nie ma mszy świętych, jest tylko liturgia. To jednak też czas odwiedzin Grobu Pańskiego, Gorzkich Żalów oraz procesji Drogi Krzyżowej.Ile trwa msza w Wielki Piątek?Wielki Piątek jest wyjątkowym dniem...
Ile trwa msza w Wielką Sobotę? Ile trwa msza w Wielką Sobotę?
Wielka Sobota jest dniem zadumy nad śmiercią Jezusa, w Wielką Sobotę nie ma mszy świętej, są jednak inne okazje do odwiedzenia kościołów.Ile trwa msza w Wielką Sobotę?Wielka Sobota jest dniem bez mszalnej celebracji – tego dnia nie ma mszy świętej...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Co to jest zakon klauzurowy? Co to jest zakon klauzurowy?
Zakonami klauzurowymi nazywa się te zakony, w których obowiązuje zakaz wychodzenia na zewnątrz, tj. poza teren klasztoru. Określenie „klauzurowe” pochodzi od słowa „klauzura”, które oznacza:1) część klasztoru lub domu zakonnego, która jest zamknię...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6×9 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!