Katolicki kalendarz liturgiczny wypełniony jest po brzegi dniami świątecznymi o różnej randze. Najważniejsze wydarzenia kościelne zostały wyróżnione w nim jako „uroczystości”. Następnie spośród nich wybrano kolejne – tzw. święta nakazane. Nakazane, ponieważ wszyscy wierni zobowiązani są w tych dniach do uczestniczenia we Mszy Świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych.
Listę świąt nakazanych układa i modyfikuje za zgodą Stolicy Apostolskiej episkopat danego kraju.
W Polsce obecnie znajdują się na niej:
- wszystkie niedziele (w tym Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc)
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – obchodzona 1 stycznia (Nowy Rok)
- Uroczystość Objawienia Pańskiego (inaczej: Święto Trzech Króli) – obchodzona 6 stycznia
- Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – obchodzona w VII Niedzielę Wielkanocy (święto ruchome; zwykle wypada w maju)
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (inaczej: Boże Ciało) – obchodzona w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (60 dni po Wielkanocy; jest to święto ruchome, które wypada w maju lub w czerwcu)
- Uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (inaczej: Matki Boskiej Zielnej) – obchodzona 15 sierpnia
- Uroczystość Wszystkich Świętych – obchodzona 1 listopada
- Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie) – obchodzona 25 grudnia
Do 2003 r. do grupy świąt nakazanych zaliczano w Polsce również Uroczystość św. Józefa (19 marca), Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia). Zostały one zniesione na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jednocześnie w Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych hierarchowie zachęcają do podtrzymywania tradycji i udziału w Eucharystii we wszystkie wspomniane dni świąteczne.
Do świąt nieobowiązkowych, ale wyjątkowo istotnych ze względu na tradycję, zalicza się również: Ofiarowanie Pańskie (inaczej: Matki Boskiej Gromnicznej, obchodzone 2 lutego), Poniedziałek Wielkanocny (święto ruchome), święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego) oraz święto świętego Szczepana (II dzień Bożego Narodzenia).
Warto zwrócić uwagę, że wszystkie święta nakazane mają rangę uroczystości. Oznacza to, że w Kościele rzymskokatolickim obchody zarówno niedziel, jak i uroczystości, rozpoczynają się od I nieszporów dnia poprzedniego. Innymi słowy, możemy iść na Mszę Św. dzień wcześniej w godzinach wieczornych, aby spełnić katolicki obowiązek udziału w Eucharystii.
Komentarze: