Rodzice mają obowiązek troszczyć się, ażeby ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach; możliwie najszybciej po urodzeniu, a nawet jeszcze przed nim powinni się udać do proboszcza, by prosić o sakrament dla dziecka i odpowiednio do niego się przygotować. (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 867 § 1)
Na czym mają polegać owe przygotowania do chrztu? Jakie dokumenty złożyć w kancelarii parafialnej? Czy ksiądz ma prawo odmówić chrztu dziecka? Rozwiewamy poniżej wszelkie wątpliwości.
I Co należy zrobić przed chrztem dziecka?
Pierwszym krokiem jest zgłoszenia dziecka do chrztu w biurze parafialnym. Należy zrobić to najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym terminem ceremonii. Przy zgłoszeniu preferowana jest obecność obu rodziców. Zostaną oni wówczas poinformowani o wszystkich wymaganych dokumentach oraz terminie katechez przygotowawczych Otrzymają także karteczki do spowiedzi dla siebie i chrzestnych.
Udział w naukach przedchrzcielnych oraz przystąpienie do sakramentu pokuty są obowiązkowe zarówno dla rodziców dziecka, jak i dla chrzestnych. Podpisane przez spowiednika karteczki trzeba dostarczyć jeszcze przed rozpoczęciem mszy świętej chrzcielnej.
II Czy ksiądz ma prawo odmówić chrztu dziecka?
Księżą mają prawo nie tyle odmówić udzielenia chrztu, co odłożyć go w czasie i najczęściej korzystają z tej możliwości w sytuacjach, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem sakramentalnym (i jednocześnie nie istnieją ku zawarciu tego małżeństwa przeszkody kanoniczne). W świetle nauczania Kościoła życie w wolnym związku jest bowiem życiem w grzechu. Rodzice, którzy nie przestrzegają zasad wiary katolickiej, a nawet je lekceważą, nie mogą zatem zagwarantować, że wychowają swoje dziecko w wierze. A przecież właśnie do tego zobowiązują się w sakramencie chrztu:
Kapłan: Drodzy rodzice, prosząc o chrzest dla waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
Rodzice: Tak, jesteśmy tego świadomi.
Jednocześnie w prawie kościelnym nie ma przepisu, który wprost zabraniałby chrzczenia dzieci ze związków poza małżeńskich. W praktyce decyzja o udzieleniu bądź odłożeniu sakramentu leży zatem po stronie kapłana.
III Jakie dokumenty złożyć w kancelarii parafialnej przed chrztem?
Lista dokumentów, które należy przygotować, zgłaszając dziecko do chrztu, zależy od danej parafii, niemniej w większości przypadków znajdziemy na niej:
• akt lub odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
• metrykę ślubu kościelnego rodziców dziecka (jeżeli ślub odbył się w innej parafii)
• zaświadczenie z parafii chrzestnych, że są praktykującymi katolikami
• w przypadku dzieci spoza parafii wymagana jest niemal zawsze pisemna zgoda proboszcza z parafii rodziców dziecka
Komentarze:
bądź pierwszy!