Koronka do Matki Bożej Miłosierdzia związana jest ściśle ze słynącym z licznych cudów obrazem w Ostrej Bramie na Litwie.
Skąd pochodzi Koronka do Matki Bożej Miłosierdzia?
Koronka to rodzaj modlitwy polegający na powtarzaniu określoną ilość razy pewnych modlitw/wersów. Koronka do Matki Bożej Miłosierdzia jest klasycznym tego przykładem, a poświęcona jest tajemnicy Miłosierdzia Bożego, czyli miłości Boga w stosunku do wszystkich ludzi grzesznych – w tym przypadku prosimy o wstawiennictwo za nas Matkę Bożą. Uważana jest za skuteczny sposób na zbliżenie się do Boga i wyproszenie potrzebnych łask. Koronki do Matki Bożej Miłosierdzia nie należy mylić z Koronką do Miłosierdzia Bożego św. Faustyny (choć obie mają wileńskie pochodzenie).
Fizycznie koronka ta składa się z trzech dziesiątków małych paciorków i trzech dużych paciorków, a także z medalika z Matką Miłosierdzia, jak nazywana jest Matka Boża Ostrobramska. Można też ewentualnie odmawiać ją korzystając odpowiednio z innych koronek, jeśli nie mamy koronki do Matki Bożej Miłosierdzia.
Matka Boża Miłosierdzia
Matka Boża Miłosierdzia związana jest oczywiście z Wilnem, a konkretnie z obrazem w Ostrej Bramie. Madonna Wileńska zwana też Madonną Ostrobramską to przykład sztuki renesansowej. Obraz (tempera na dębowych deskach) słynie z cudów – pielgrzymują do niego nie tylko katolicy, ale i unici oraz prawosławni, znajdziemy przy nim liczne wota, w tym to złożone przez Józefa Piłsudskiego. Pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku, za jego autora najczęściej uważa się niejakiego mistrza Łukasza z Krakowa, który miał się wzorować na rycinach Martina de Vosa z Flamandów. Obecnie Matka Boża jest „ubrana” w złotą suknię, natomiast pod nią ma czerwoną tunikę, chustę na głowie, biały szal i zielonkawy płaszcz narzucony na ramiona i głowę. Sierp półksiężyca kojarzony z obrazem nie jest jego oryginalną częścią, dodano go dopiero w 1849 roku. Wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej przypada na 16 listopada.
Tekst Koronki do Matki Bożej Miłosierdzia:
Na początku:
Witaj, Królowo, Matko miłosierdzia, życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj. Do Ciebie wołamy, wygnańcy synowie Ewy. Do Ciebie wzdychamy, jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto Orędowniczko nasza, Twoje miłosierne oczy na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo.
Na dużych paciorkach (1 raz):
Maryjo, Matko łaski i Matko Miłosierdzia, broń nas od nieprzyjaciół i przyjmij w godzinę śmierci.
Na małych paciorkach (10 razy):
Maryjo, Matko Miłosierdzia, uproś nam miłosierdzie u Syna swojego.
Na zakończenie:
Otwierasz przed nami, najmiłosierniejsza Matko, szeroko swe ramiona i wyciągasz ręce pełne wszelkich łask i darów. Twoje serce matczyne pragnie nas obdarzyć wszystkim, czego potrzebujemy. Zachęcone tą dobrocią z ufnością zwracamy się do Ciebie. Uproś nam, Matko, wszystko to, co jest nam potrzebne, a przede wszystkim spraw swym możnym pośrednictwem, abyśmy strzegły czystości i niewinności, wiernie i wytrwale pielęgnowały dziecięcą miłość ku Tobie, a w sercu nosiły obraz serca Twojego Syna. Niech to Serce nas broni, kieruje nami i zaprowadzi nas do światłości wiecznej. Amen.
Komentarze: