Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Tajemnice światła. Różaniec na czwartek

Tajemnice światła. Różaniec na czwartek

Tajemnice Światła zostały dodane do modlitwy różańcowej i pierwotnych Tajemnic w roku 2002 za sprawą św. Jana Pawła II, obejmują one ważne wydarzenia z życia Jezusa.


Co kryje się pod nazwą Tajemnice Światła?


Tajemnice Światła swą nazwę zawdzięczają oczywiście Jezusowi, jako Światłu (Światłości świata), które rozświetla mrok, niesie zbawienie, miłość i pokój. Pod nazwą Tajemnice Światła kryje się 5 tajemnic z życia Zbawiciela – zostały one dodane do modlitwy różańcowej w 2002 roku, przez św. Jana Pawła II do pierwotnych 15 tajemnic, miało to miejsce w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae”. Mowa o tajemnicach, w których Jezus bardzo przekonująco pokazał swą boską naturę, a także unaocznił wszystkim swą misję na ziemi. Tajemnice Światła następują po Tajemnicach radosnych, a przed Tajemnicami bolesnymi. Jaki był powód ich dodania do modlitwy różańcowej. Idąc za słowami Jana Pawła II, miały one „podkreślić chrystologiczny charakter różańca”, tajemnice te odnoszą się do „publicznej posługi Chrystusa między Chrztem a Męką”.


Jakie są Tajemnice Światła?


Tajemnice Światła obejmują pięć ważnych wydarzeń z życia publicznego Jezusa. Są to kolejno chrzest w rzece Jordan, objawienie się podczas wesela w Kanie Galilejskiej, ogłoszenie przez Jezusa Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia, Przemienienie na górze Tabor, wreszcie ustanowienie Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.


Jak odmawia się Tajemnice Światła?


Podobnie jak w przypadku innych Tajemnic różańcowych, tak i Tajemnicom Światła poświęcona jest jedna cząstka różańca. Po każdej z tajemnic odmawiamy „Ojcze nasz”, 10 razy „Zdrowaś Maryjo” oraz „Chwała Ojcu”. Przed pierwszym „Ojcze nasz” najczęściej odmawiana jest modlitwa wstępna, w której zazwyczaj wyznajemy wiarę w moc Jezusa, deklarujemy złożenie mu modlitwy w ofierze, a także prosimy o wstawiennictwo. Poszczególne tajemnice powinny być odpowiednio rozważane, zgłębiane poprzez Słowo Boże. Różaniec ogólnie jest źródłem pocieszenia, nadziei i siły. Tajemnice Światła także pełnią taką rolę, przy okazji jednak pomagają zgłębić wielkie tajemnice wiary, nauki Jezusa, naszą relację z Bogiem.


Tajemnice światła - rozważania


TAJEMNICE ŚWIATŁA

(odmawia się w czwartki).


Rozważanie tajemnic światła przybliża nam momenty o szczególnej wadze z publicznego życia Jezusa. Przypomina słowa i czyny Chrystusa, które sprawiały, iż ustępowała ciemność tego świata, zastępowana Światłem.



1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie (Mt 3, 13-17)

Chrzest Jezusa

13 Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. 14 Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» 15 Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił. 16 A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. 17 A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».


2. Objawienie siebie na weselu w Kanie (J 2, 1-11)

Pierwszy znak w Kanie Galilejskiej Kafarnaum

1 Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. 2 Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. 3 A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: «Nie mają wina». 4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? [Czy] jeszcze nie nadeszła godzina moja?» 5 Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». 6 Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. 7 Jezus rzekł do sług: «Napełnijcie stągwie wodą». i napełnili je aż po brzegi. 8 Potem powiedział do nich: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci więc zanieśli. 9 Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego 10 i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». 11 Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.


3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia (Mk 1, 15; 2, 3-13)

Pierwsze wystąpienie; Uzdrowienie paralityka

15 «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»


2 Zebrało się zatem tylu ludzi, że nawet przed drzwiami nie było miejsca, a On głosił im naukę. 3 I przyszli do Niego z paralitykiem, którego niosło czterech. 4 Nie mogąc z powodu tłumu przynieść go do Niego, odkryli dach nad miejscem, gdzie Jezus się znajdował, i przez otwór spuścili nosze, na których leżał paralityk. 5 Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Dziecko, odpuszczone są twoje grzechy». 6 A siedziało tam kilku uczonych w Piśmie, którzy myśleli w sercach swoich: 7 «Czemu On tak mówi? [On] bluźni. Któż może odpuszczać grzechy, prócz jednego Boga?» 8 Jezus poznał zaraz w swym duchu, że tak myślą, i rzekł do nich: «Czemu myśli te nurtują w waszych sercach? 9 Cóż jest łatwiej: powiedzieć paralitykowi: Odpuszczone są twoje grzechy, czy też powiedzieć: Wstań, weź swoje nosze i chodź? 10 Otóż, żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów – rzekł do paralityka: 11 Mówię ci: Wstań, weź swoje nosze i idź do swego domu!» 12 On wstał, wziął zaraz swoje nosze i wyszedł na oczach wszystkich. Zdumieli się wszyscy i wielbili Boga, mówiąc: «Nigdy jeszcze nie widzieliśmy czegoś podobnego». 13 Potem wyszedł znowu nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał.


4. Przemówienie na górze Tabor (Łk 9, 28-35)

Przemienienie Jezusa

28 W jakieś osiem dni po tych naukach wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. 29 Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. 30 A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. 31 Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dopełnić w Jeruzalem. 32 Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwu mężów, stojących przy Nim. 33 Gdy oni się z Nim rozstawali, Piotr rzekł do Jezusa: «Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co mówi. 34 Gdy jeszcze to mówił, pojawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok. 35 A z obłoku odezwał się głos: «To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!»


5. Ustanowienie Eucharystii (Mt 26, 26-28; J 17, 21-26)

Ustanowienie Eucharystii; Prośba za przyszły Kościół

26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». 27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, 28 bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.


21 aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś. 22 I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno [stanowimy]. 23 Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i że Ty ich umiłowałeś, tak jak Mnie umiłowałeś. 24 Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. 25 Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem, i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. 26 Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».


Każdą część różańca rozważamy, odmawiając modlitwy Ojcze nasz, 10 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu. Po każdej tajemnicy można dodać Modlitwę Fatimską:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Dopowiedzenia różańcowe:

Po słowach "...błogosławiony owoc żywota Twego, Jezus" można dopowiedzieć:

1. Który przyjął chrzest w Jordanie.

2. Który w Kanie Galilejskiej objawił moc swoją.

3. Który głosił Królestwo Boże i wzywał do nawrócenia.

4. Który przemienił się na górze Tabor.

5. Który w Wieczerniku ustanowił Eucharystię.

Modlitewnik

Zobacz więcej

Polecane artykuły

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem? Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie
Potwierdzenie śmierci papieża odbywa się zgodnie ze starymi rytuałami. Po pogrzebie i pochówku nadchodzi czas na konklawe, czyli głosowania kardynałów wybierających tajnie nową głowę Kościoła.Śmierć papieża – obudzić zmarłegoŚmierć papieża oficjal...
Dziewica konsekrowana – kto to i jak nią zostać? Dziewica konsekrowana – kto to i jak nią zostać?
Dziewica konsekrowana to coś na kształt życia zakonnego, ale w formie indywidualnej, możliwej też poza zgromadzeniem. Kobieta taka ślubuje czystość, ale prowadzi na przykład zupełnie zwyczajne życie zawodowe.Dziewica konsekrowana – kto to taki?Dzi...
Czym się różni kościół zielonoświątkowy od katolickiego? Czym się różni kościół zielonoświątkowy od katolickiego?
Ruch zielonoświątkowy, zwany także pentekostalnym, powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Zaliczany jest do nurtu protestantyzmu ewangelikalnego.Pochodzenie nazwyNazwa „pentekostalizm” pochodzi od greckiego słowa pentekoste, czyli „...
Czy Msza Święta w telewizji/radiu jest ważna? Czy Msza Święta w telewizji/radiu jest ważna?
UWAGA! Zgodnie z Zarządzeniem nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca 2020 r. do dnia 29 marca 2020 r. biskupi mogą udzielić dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Rada zachęca w tym czasie do ducho...
Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 9+4 =
fatalne nauki mi nie pomogło lidia najlepiej komentuje | 14.04.2024